İLKSAN Doğum Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?

İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı İLKSAN, üyeleri için sosyal yardımlarda bulunan bir sosyal yardım sandığıdır.

EKONOMİ 18.11.2020, 07:07

İLKSAN Doğum Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?

İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı İLKSAN, üyeleri için sosyal yardımlarda bulunan bir sosyal yardım sandığıdır.

EKONOMİ 18.11.2020, 07:07
İLKSAN Doğum Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?

İLKSAN doğum yardımı ise, üyelerinin çocukları olduğunda, çocuk desteği sağlamak adına verdikleri bir sosyal yardımdır. İLKSAN çocuk yardımı almak için ise anne ve babanın sandığa üye olması gerekiyor. Sandık üyesiyken başka göreve atanan kişilerin sandık kayıtları silinmektedir. Ancak bu kişiler, Milli eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışmaya devam ediyorlarsa, sandığa verecekleri bir dilekçe ile kayıtlarının yenilenmesini sağlayabilirler. Doğum yardımı, ancak bu kayıtlar yenilendiğinde yapılabilmektedir.

İLKSAN Doğum Yardımından Kimler Yararlanabilir?

İLKSAN doğum yardımından yararlanabilmek için, 2017 yılından sonra doğum yapanların başvuruları kabul edilmektedir. Daha önceki tarihlerde böyle bir uygulama olmadığı için, geriye dönük ödeme yapılmamaktadır. İLKSAN doğum yardımından yararlanabilecek üyeler şunlardır:

 • Sınıf öğretmenleri,
 • Yardımcı ve stajyer sınıf öğretmenleri,
 • Rehber öğretmenler,
 • İlgilendikleri çocuk ilkokul çağında olan özel eğitim öğretmenleri,
 • Müfettişler ve yardımcıları,
 • Milli Eğitim müdürleri ve yardımcıları,
 • Milli Eğitim müdürlüklerindeki idari personel,
 • Sandık işlerinde çalışan memurlar,
 • Branşı sınıf öğretmenliği olan halk eğitim müdürleri.

İLKSAN Doğum Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

İLKSAN doğum yardımı başvurusu için öncelikle üyenin sandığa aidat borcunun olmaması gerekmektedir. Daha sonra da başvuracak üyelerden bazı belgeleri tamamlamaları istenmektedir. Bu belgeler T.C. Millî Eğitim Bakanlığı İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı Genel Müdürlüğü'ne elden teslim edilebileceği gibi, posta yoluyla da gönderilebilir. Gerekli belgelerin, kişilerin çalıştığı kurumdan onaylatılmasına gerek yoktur. İLKSAN doğum yardımı için istenen belgeler şunlardır:

 • İLKSAN doğum yardımı başvuru formu,
 • Aile nüfus kayıt örneği (e-devlet üzerinden alınabilmektedir.)

İLKSAN Doğum Yardımı Ne Kadardır?

İLKSAN doğum yardımı, her çocuk için bir defaya mahsus olmak şartıyla verilmektedir. İLKSAN doğum yardımı için verilecek miktar, her yıl, İLKSAN yönetim kurulu tarafından belirlenmektedir.  2020 yılının başında, doğum yardımı, evlenme yardımının yarısı olarak belirlenmiştir. Doğum yardımı için belirlenen miktar 330 liradır. Doğum yardımı, yardım talebinde bulunan kişinin uygunluğu tespit edildikten sonra, 8 iş günü içerisinde, kişinin verdiği hesap bilgilerine yatırılmaktadır.

Yorumlar (0)