Hükümet kanadından emekliye son dakika zam açıklaması geldi! Tarih netleşti

Milyonlarca emekli gözlerini temmuz ayına çevrildi. Temmuz ayında maaş ve emekli aylığına gelecek olan zam emeklileri şimdiden heyecanlandırdı. Önümüzdeki ay içerisinde emekli ve memur maaşlarına enflasyon zammı yapılacak.
Hükümet kanadından emekliye son dakika zam açıklaması geldi! Tarih netleşti

Asgari ücretli vatandaşlar için zam kapısı resmen kapandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan daha önceki dönemlerde yaptığı açıklamasında asgari ücrete zam gelmeyeceğini net bir şekilde ifade etmişti.

En düşük emekli maaşının 10 bin TL olması, emeklilerin geçim derdini her geçen gün daha da zor bir hale sokuyor. Ortalama olarak 10 bin TL olan emekli maaşı gelmesi beklenen zamla 12 bin 500 TL’ye çıkması bekleniyor. Ancak resmi rakamlar 3 Temmuz tarihinde TÜİK tarafından açıklanacak.

EMEKLİ VE MEMURLAR HEYECANLA BEKLİYOR

Emekli ve memurlar heyecanla temmuz ayında açıklanacak olan TÜİK rakamlarını bekliyor. Haziran ayının enflasyon rakamlarının belli olması durumunda temmuz ayında yatacak zamlı maaşlar da netlik kazanmış olacak. Emeklilerin yüzde 22,72’lik zammının şimdiden netlik kazandığı biliniyor. Gözler TÜİK’in açıklayacağı son rakamlara çevrilmiş durumda.

Konuya ilişkin son olarak Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçları açıklandı. Buna göre enflasyon 6 ay için yüzde 25,4 oranında hesaplanmış oldu. Bu hesaplamalara göre temmuz ayında açıklanacak son rakam bu şekilde olursa emeklilerin alacağı zam miktarı yüzde 25,46 oranında açıklanmış olacak.

Öte yandan memur ve memur emeklileri yılın ilk altı ayı için toplu sözleşme farkını da alacak.

ÖZGÜR DEMİRTAŞ AÇIKLADI

Konuya ilişkin açıklamalarının yakından takip edildiği Özgür Demirtaş X sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

“Asgari ücret ve emekli maaşı ile geçinmek imkansız.

Zam yapılması şart.

Yapılmaması durumunda, sonbaharda durum çok daha kötüleşecek.

Enflasyona kötü etkisi olacağını bildiğim halde bunu yazıyorum. Çünkü asgari ücrete zam enflasyona etki anlamında benim listemde 4. Sırada”

Belirtilen bu rakamların dikkate alınması halinde en düşük emekli maaşı 6 ayın sonunda 10 bin TL’den 12 bin 500 TL’ye çıkmış olacak. Gözler şimdi rakamların resmileşmesi için TÜİK’in yapacağı açıklamaya çevrilmiş durumda.