Herkes kağıt 500 TL ve 1.000 TL banknot bekliyordu! Darphane 400 lira resmi paylaştı

Son dönemde yükselen enflasyon rakamları nedeniyle vatandaşın cebindeki para erimeye devam ederken Türk Lirası'nda yaşanan değer kaybı sonrası yeni kağıt banknot para beklentisi oluşmuştu.
Herkes kağıt 500 TL ve 1.000 TL banknot bekliyordu! Darphane 400 lira resmi paylaştı

Herkes kağıt 500 TL ve 1.000 TL banknot bekliyordu! Darphane 400 lira resmi paylaştı - Enfasyonda yaşanan yükseliş ne yazık ki Türk Lirası'nda büyük değer kaybı yaşanmasına neden olmuştu. TL'de yaşanan erime sonrasında ekonomistler Merkez Bankası'na yeni kağıt para basılma çağrısında bulunurken ilk olarak 500 TL ve sonrasında 1.000 TL banknot basılması gündeme gelmişti.

Yine aynı şekilde 5 TL ve 10 TL demir madeni para basılması talep edilmiş, ilk olarak hatıra parası olarak basılan 5 TL'nin Resmi Gazete'de yayımlanan karar sonrasında piyasaya sürüleceği ilan edilmişti. 5 TL madeni para kararı sonrasında gözler bir kere daha Merkez Bankası'na çevrilmişti. Darphane ise yeni hatıra parası olarak 400 TL basılacağını açıkladı.

KAĞIT 500 TL, 1.000 TL BANKNOT BASILACAK MI, MERKEZ BANKASI YENİ PARA BASACAK MI?

Enflasyon sunumu yapan Merkez Bankası Başkanı Hakan Kara yapmış olduğu açıklamasında "Üst banknota ihtiyaç olup olmayacağı birçok faktöre bağlı. Finansal analizlere, teknik değerlendirmelere göre biz buna karar veriyoruz. Bu kapsamda tedavüldeki küpür kompozisyonlarının değişimlerini dikkate alıyoruz. Bu yaptığımız analizler sonucunda ihtiyaç olursa gerekli adımları atacağız." diyerek bu sefer yeni para konusunda ilk kez açık kapı bırakmıştı.

400-tl-karari.jpg

DARPHANE'DEN 400 TL KARARI! YENİ PARA NE ZAMAN BASILACAK?

Darphane 400 TL olarak hatıra para basılacağını duyurdu. Basılacak olan paralar hatıra parası olarak basılacak ve Darphane'nin resmi internet sitesi üzerinden satışa sunulacak.