Hepimizin evinde var herkes çöpe atıyor! Servet değerinde içinde altın var hurdacıya kaptırmayın

Herkes çöpe atıyor ama içinde servet değerinde altın çıktı. Sakın hurdacılara kaptırmayın hemen kontrol edin sizde de olabilir.
Hepimizin evinde var herkes çöpe atıyor! Servet değerinde içinde altın var hurdacıya kaptırmayın

Hepimizin evinde var herkes çöpe atıyor! Servet değerinde içinde altın var hurdacıya kaptırmayın - Altın fiyatlarında yaşanan rekor yükseliş baş döndürmeye devam ederken aslında pek çok kişinin evinde olan altını çöpe attığı ortaya çıktı. Hurdacıların son dönemde deyim yerindeyse fellik fellik aramış oldukları eşyaların içinde altın olduğu açıklandı.

Döviz kuru da yükselirken yaşanan bu yükseliş ne yazık ki elektronik eşyaların fiyatlarında da rekor zamlara neden olmuştu. Evlerde bozulan elektronik eşyalar artık bir servet haline dönerken evlerde bulunan bazı eşyaların içinde aslında altın olduğu ve bu nedenle asla çöpe atılmaması ya da ucuz fiyatlarla hurdacılara verilmemesi istendi.

EN ÇOK ALTIN OLAN ELEKTRONİK PARÇALAR HANGİLERİ, TELEFONUN NERESİNDE ALTIN VAR?

Eskişehir''de telefon tamirciliği yapan Hıdır Yıldız asıl parayı çöpe giden cihazlardan kazandıklarını belirterek bilgisayar ve telefonların anakartlarında yer alan iğnelerin altın kaplama olduğunu ifade ederken "Ana kartlar elektronik sistemlerin çoğunda var ve sarı gördüğünüz alaşımların yüzde 99''u altın" dedi.

altin.jpg

İstanbul'dan gelen ve kilo ile hurda toplayan bir kişiden bu işi öğrendiğini belirten Yıldız "Telefonların içerisindeki ana kartları, kiloyla belirli fiyatlarda satın aldıklarını anlattı.

altin-degerinde.jpg

Ben de elimde bir sürü çalışmayan telefon bulunduğunu ve o cihazların ana kartlarını çıkartabilmem için aşağı yukarı bir hafta sürebileceğini söyledim. Sonrasında ise internetten ana kartların üzerindeki altının nasıl ayrıldığını izledim.

altin-var.jpg

Demir bir bidondaki kezzap ve asitli suya ana kartları döktüler. Bütün kartlar o suyun içerisinde eridi ve altınlar da su yüzeyine çıktı" diyerek altınları bu şekilde elde ettiklerini ifade etti.

altin-uyarisi.jpg

ESKİ TELEVİZYONLARDA, SİM KARTLARDA ALTIN VAR MI?

Evet, sanılanın aksine aslında pek çok cihazda altın var. Bütün elektronik cihazlarda bulunan işlemcilerde ve anakartlarda çoy iyi bir iletken olduğu için altın kullanılırken kullanılan altınlar özel maddeler ile ayrılabiliyor. Bu nedenle vatandaşların altını kendi çıkarmaya çalışmaması, bunun yerine bu tip geri dönüşüm yapan firmalara değerinde satmaları öneriliyor. Yapılan araştırmalar 1 ton atık cep telefonundan 150 gram altın çıkartıldığını gösterirken Türkiye'de bu tip geri dönüşüm firmalarının sayıları da artıyor.