Hayırlı olsun yeni yılın ilk zammı doğal gaz ve elektriğe yapıldı

EPDK UDAŞ’ın perakende satış tarifelerini revize etti

EKONOMİ 01.01.2021, 14:39

Hayırlı olsun yeni yılın ilk zammı doğal gaz ve elektriğe yapıldı

EPDK UDAŞ’ın perakende satış tarifelerini revize etti

EKONOMİ 01.01.2021, 14:39
Hayırlı olsun yeni yılın ilk zammı doğal gaz ve elektriğe yapıldı

Yeni yılın ilk gününde; doğalgazda ocak ayında geçerli olacak fiyat tarifelerinde konut, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri abone gruplarında yüzde 1 zam yapıldı.

Resmi gazetenin bugün yayınlanan mükerrer sayısında elektriğe de yüzde 6 zam yapıldığı duyuruldu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) üç doğal gaz dağıtım şirketinin ikinci tarife uygulama dönemi perakende satış tarifelerine yönelik kurul kararı revize edildi. Bu üç şirket arasında Uşak Doğal gaz Dağıtım A.Ş. (UDAŞ)’da var.

Doğalgazda ocak ayında geçerli olacak fiyat tarifelerinde konut, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri abone gruplarında yüzde 1 zam yapıldı.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) internet sitesinde, ocak ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı. Buna göre, BOTAŞ'ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, aralıkta geçerli olan tarifeye göre yüzde 1 artışla 1000 metreküp doğalgaz için 1264 lira, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri için ise 1414 lira olarak belirlendiği öğrenildi.

ELEKTRİĞE DE YÜZDE 6 ZAM YAPILDI

Elektrik tarifelerinde ise tüm tüketici grupları için vergi ve fonlar dahil olmak üzere yaklaşık yüzde 6 zam yapıldığı açıklandı.

Resmi Gazete'deki tarife tablolarından yapılan hesaplamaya göre, elektrik tarifelerinde mesken, sanayi ve ticarethane abone grupları için vergi ve fonlar dahil ortalama yüzde 6 artışa gidildi. Söz konusu oran, tarife gruplarına göre ufak çaplı değişiklikler gösterebiliyor.

A.A. nın haberine göre: Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) üç doğal gaz dağıtım şirketinin ikinci tarife uygulama dönemi perakende satış tarifelerine yönelik kurul kararı revize edildi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) üç doğal gaz dağıtım şirketinin ikinci tarife uygulama dönemi perakende satış tarifelerine yönelik kurul kararı revize edildi. EPDK'nin konuya ilişkin kurul kararı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Buna göre, Enerya Denizli Gaz Dağıtım AŞ, Enerya Konya Gaz Dağıtım AŞ ve Uşak Doğal Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret AŞ'nin 2017 ile 2021 arasındaki 5 yıllık dönemi kapsayan ikinci tarife uygulama dönemindeki perakende satış tarifeleri revize edildi.

Perakende satış tarifeleriyle şirketlerin sistem kullanım bedelleri yeniden düzenlendi. Söz konusu kararlar, 1 Ocak 2021 itibarıyla yürürlüğe girecek.

Ayrıca, Türkiye Elektrik İletim AŞ'nin iletim gelirlerinin düzenlenmesi hakkında tebliğ kapsamında altıncı uygulama dönemi işletme giderleri ve yatırım bileşeni tablolarına istinaden altıncı uygulama dönemi sistem kullanım ve sistem işletim gelir gereksinimleriyle ilgili parametreler 2021-2023 dönemi için belirlendi.

Türkiye Elektrik İletim AŞ'nin 2021 sistem kullanım ve sistem işletim gelir tavanları da ayrı kararla tespit edildi.

Bu revize, yani elden geçirilerek yeniden düzenleme işleminin doğal gaz taban fiyatlarına nasıl yansıyacağı henüz bilinmiyor

Yorumlar (0)