GitHub El mi Değiştiriyor?

Dünyaca ünlü yazılım geliştirme portalı GitHub, Microsoft’un yeni gözdesi arasında.
GitHub El mi Değiştiriyor?

Son zamanlarda kendini geliştirmek adına rakipleriyle bile işbirliği yapan Microsoft’un ünlü yazılım geliştirme portalı GitHub’u satın almak için görüşmelere başladığı dedikodusu yayıldı.

GitHub Nedir?

GitHub, git versiyon kontrol sistemi ile entegre olarak çalışan bir depolama alanıdır. Kısaca çalışma mantığı, oluşturmak istediğiniz projenin kodlama çalışmalarını online olarak dünyanın dört bir yanında bulunan kişileri de ekleyerek ortaklaşa yapabileceğiniz üzerinedir. Bu şekilde dünya üzerindeki kod yazıcılarıyla projenizi paylaşabilir ve aksama ihtimali olacak yerleri için fikir alışverişinde bulunarak değerlendirilmesini sağlayabilirsiniz. GitHub kullanabilmek için sadece internet sitesi üzerinden hesap oluşturmanız yeterli olacaktır. Projeniz üzerinden takip edilmesini istemediğiniz dosyaları gizlemeniz ve sadece kendiniz göreceği şekilde değiştirmeniz de mümkün.

Microsoft, GitHub’u satın almak için 2 milyar doları gözden çıkartmış gibi görünüyor. Ancak firmanın satışı için 5 milyar dolar talep ettiği de gelen bilgiler arasında. İki taraftan da görüşmelerle ilgili resmi bir açıklama gelmemiş olmasına rağmen otoriteler tarafından satış işleminin gerçekleşeceği konusunda kesin bir yargı var.

Yazılım ve diğer bilişim konularında sektörde öncü firmalardan Microsoft, GitHub’u da satın alarak büyük bir adım atma peşinde. Ancak Microsoft satın aldığı markaların değerini düşürdüğü gerekçesiyle kötü bir şöhrete sahip.

En son Linkedln’i 2016 yılında 26,2 milyar dolara satın alan Microsoft bu güne kadar işleyişte herhangi bir değişiklik yapmamış kullanıcılarının eskisi gibi kullanımına devam etmelerine izin vermiştir.

4 Nisan 1975 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Bill Getes ve Paul Gardner Allen tarafından kurulan Microsoft, bu güne kadar çok büyük işler başarmış ve bilgisayar yazılımları, elektronik cihazlar ve bilişim hizmetleri gibi birçok alanda öncü olabilmeyi başarmıştır.