Garanti BBVA'dan yeni rapor! Dolar kurunun 41 TL olacağı tarih!

Garanti BBVA tarafından Türkiye ekonomisine dair yeni bir rapor yayınlanarak faiz ve dolar kuru tahminlerinde bulunuldu. Dolar kurunda ve faizlerde hangi seviyeler bekleniyor?
Garanti BBVA'dan yeni rapor! Dolar kurunun 41 TL olacağı tarih!

Türkiye ekonomisinde meydana gelen bazı pozitif gelişmeler finans çevreleri tarafından dikkatle takip ediliyor. Türkiye’de ekonomik beklentilerde de sık sık değişiklikler meydana geliyor. Buna dair bankalar özel raporlar hazırlarken özellikle de faiz ve dolar kuru tahminleri dikkat çekiyor. Son olarak Garanti BBVA tarafından bir rapor hazırlandığı bildirildi.

FAİZ İNDİRİMİ YILIN SON ÇEYREĞİNDE

Garanti BBVA’nın ekonomistleri tarafından hazırlanan raporda Merkez Bankası’nın politika faizine dair izleyeceği yolların neler olacağına da yer verildi. Bankanın ekonomistlerine göre Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) yılın son çeyreğine kadar politika faizini yüzde 50 seviyesinde tutmaya devam edecek. Kasım ve aralık aylarında ise Merkez Bankası’nın iki faiz indirimi kararı alacağı tahmin edildi.

DOLAR KURU TAHMİNİ!

Garanti BBVA’nın dolar kuru tahmininde de dikkat çeken değişiklikler yapıldı. Bankanın tahminine göre dolar kuru 12 ay sonra 41,80 TL olarak belirtildi. Dolar kurunda yükselişlerin olacağına dair tahminde bulunan banka bunun kademe kademe olacağının altını çizdi. Türk lirasının değerli kalmaya devam edeceği ama bu süreçte dolar kurunda da adil bir yükseliş meydana geleceği belirtildi. Dolar kurunda ekonomi yönetiminin bir hedef belirleme gibi bir politika ortaya koymadığı da hatırlatıldı.

Dolar kuru 32,29 TL seviyesinde fiyatlamaya devam ederken bu durum özellikle ihracatçılar için pek de olumlu olmuyor. Türk lirasının değerli olmasından dolayı ihracatçıların önemli bir kısmı rekabet güçlerini kaybettiklerini dile getiriyorlar. Ancak ekonomiyi ayakta tutan verinin sadece ihracat olmamasından dolayı dolar kurunda müdahale ile yükselişler yaşanması beklenmiyor. Özellikle yaz döneminde turizm gelirlerinin zirve yaptığı bir süreç yaşanacağı için döviz ihtiyacı olmayacağı ve dolar kurunun sakin bir dönem geçirmesi bekleniyor.