Fiyatı pat diye 120 TL'den 50 liraya düştü! Kuyruk olmadan koşun alın

Son dönemde gıda ürünlerine rekor zamlar peş peşe açıklanırken bu sefer zam değil indirim haberi geldi. Fiyatı pat diye 120 TL'den 50 liraya düştü.
Fiyatı pat diye 120 TL'den 50 liraya düştü! Kuyruk olmadan koşun alın

Fiyatı pat diye 120 TL'den 50 liraya düştü! Kuyruk olmadan koşun alın - Döviz kuru ve enflasyonda yaşanan yükseliş nedeniyle pek çok gıda ürününe rekor üzerine rekor zam gelmişti. Vatandaş ucuzluğa hasret kalırken yeni indirim haberi son dakika açıklandı.

Çilek üretiminin önemli merkezlerinden Mersin Silifke'de açıkta hasat başlamasıyla birlikte 120 TL'ye ulaşan ürünün fiyatı 50 TL'ye kadar düştü. Türkiye'nin yaş sebze ve meyve üretiminde ilk sıralarda yer alan Mersin'de örtü altında turfanda birçok ürünün kış mevsiminde hasat edilmesinin ardından açıkta hasatlara başlandı.

ÇİLEK ÜRETİMİ ARTTI, FİYATI 120 LİRADAN 50 LİRAYA DÜŞTÜ!

Özellikle 20 bin dönüm arazide yılda yaklaşık 80 bin ton çilek üretiminin gerçekleştirildiği Silifke ilçesinde ise açıkta hasada geçildi. Açıkta hasadın başlamasıyla fiyatlar da düştü. Yaklaşık 1 ay öncesinde kadar market ve pazarlarda 120 TL'ye kadar satılan çileğin fiyatı 50 TL'ye kadar geriledi. Yüzlerce kadına ekmek kapısı olan çilek hasadı, aynı zamanda üretici için iyi bir gelir kapısı oluyor. Üretilen çilekler Türkiye'nin her tarafına gönderilirken, bazı ülkelere de ihraç ediliyor.

cilek-uretimi.jpg

Geçen yıl Eylül ayında ekimin yapıldığını belirten işçi çavuşlarından Mevlüt Coşkun, "Bu ay itibarıyla da hasadını yapmaktayız. Zaten Silifke'miz çileği ile meşhur herkes bilir. Haziran'ın 15'ine kadar sürekli hasadımız devam edecek. Dönüm başına sezonda 4-5 ton hasat yapılıyor" dedi.

Çilekte üretim açık hasata geçilmesi ile artarken yaşanan bolluk fiyatlarda da indirim yapılmasını sağladı. Çilek fiyatları yaşanan bolluğun ardından 70 liralık indirim yaşadı. 120 liradan satışa açılan çilekte fiyat 50-60 liraya kadar düşerken vatandaşlar ise fiyatların halen yüksek seviyede olduğunu ve daha da indirilmesini beklediklerini ifade ettiler.