FED faiz kararı Haziran 2024 açıklandı!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (FED) tarafından merakla beklenen faiz kararı belli oldu. FED faiz kararı Haziran 2024 ne oldu?
FED faiz kararı Haziran 2024 açıklandı!

Dünyadaki piyasaların tamamı bugün açıklanacak olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (FED) faiz kararı Haziran 2024’e kilitlenmiş durumdaydı. Çeşitli fiyatlamalar yapılsa da FED’in vereceği faiz kararı ve ardından gelecek açıklamalar bekleniyordu. Bu meraklı bekleyiş an itibariyle sona erdi ve FED herhangi bir sürpriz adım atmadı.

FED FAİZ KARARI!

FED faiz kararını belirleyebilmek için 11-12 Haziran toplantılarını daha önce açıklanan takvime uygun bir şekilde gerçekleştirdi. Bu toplantılarda FED üyeleri para politikalarını ve ABD ekonomisindeki gelişmeleri değerlendirdiler. Bu çerçevede FED herhangi bir sürprize mahal vermeyecek şekilde faiz kararını belirledi. FED Haziran 2024 toplantılarında faizi sabir tutma kararı aldı. FED faizleri yüzde 5,25 ile 5,50 arasında sabit tuttu.

SON 23 YILIN ZİRVESİ!

FED uzun bir süredir faizleri sabit tutma politikası uyguluyor. Son 23 yılın en yüksek faiz oranında faizleri tutan FED bunun yanında ABD ekonomisinde yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor. Faizlerin daha fazla artırılmasının ABD ekonomisi için i,yi olmayacağı bilindiği için bu yol tercih edilmiyor. Ancak faizleri indirmenin de henüz koşullarının oluşmadığı biliniyor. FED yüzde 2’lik enflasyon hedefinden sonra faiz indirimlerini gündeme alacağını açıklamıştı ama olumlu gelişmeler olsa da bu hedefin bir miktar uzağında bulunuluyor.

EYLÜL VE KASIM AYINA DİKKAT!

FED faiz indirimini hangi ay yapacağına dair bir açıklama yapmadı. Ancak piyasalar FED’in bu yıl faiz indirimlerine başlayacağını fiyatlamaya başladılar. Buna göre yüzde 47 oranında FED’in Eylül ayında faiz indirimi yapması bekleniyor. Yüzde 80 oranda da FED’in Kasım toplantısında faiz indirimi kararı alacağı düşünülüyor. Bunlar beklentiler olurken FED faiz indirimi kararı alırken enflasyon, işsizlik rakamları, reel sektör gibi çok sayıda parametreyi bir arada değerlendirecek.

POWELL MESAJ VERECEK!

FED faiz kararı kadar FED Başkanı Jerome Powell tarafından yapılan açıklamalarında önemi bulunuyor. FED ayların piyasaları faiz kararları ile değil sözel olarak yönlendiriyor. Bundan dolayı FED Başkanı Powell vereceği mesajlarla ABD ekonomisinin hangi durumda olduğunu ana hatları ile belirtirken faiz indirimlerinin ne zaman olacağına dair güçlü işaretler verebilecek. FED Başkanı Powell bu akşam Türkiye saati ile 22:00’da açıklamalarda bulunacak.