EYT başvurusu beklemede kalanlar SGK Başmüfettişi duyurdu! Bunu yapmayanlara emekli aylığı yok

EYT'de ilk maaş başvurusu beklemede kalanlara SGK Başmüfettişi son dakika duyurdu. Hemen bunu yapmanız istendi.

EKONOMİ 25.05.2023, 22:26

EYT başvurusu beklemede kalanlar SGK Başmüfettişi duyurdu! Bunu yapmayanlara emekli aylığı yok

EYT'de ilk maaş başvurusu beklemede kalanlara SGK Başmüfettişi son dakika duyurdu. Hemen bunu yapmanız istendi.

EKONOMİ 25.05.2023, 22:26
EYT başvurusu beklemede kalanlar SGK Başmüfettişi duyurdu! Bunu yapmayanlara emekli aylığı yok

EYT başvurusu beklemede kalanlar SGK Başmüfettişi duyurdu! Bunu yapmayanlara emekli aylığı yok - Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT yasası ile ilk işe giriş tarihi 8 Eylül 1999 tarihi ve öncesinde olan kişilere erken emeklilik hakkı verilmişti. 

Prim gün şartı ve yıl şartını taşıyan kişiler yaş koşulu olmaksızın erken emeklilik hakkı elde ederken bu hakkı elde eden kişiler Mart ayı itibari ile emeklilik başvurusu yapmaya başlamıştı. Hala ilk emeklilik başvurusu yapan kişiler de dahil olmak üzere pek çok EYT'linin maaş beklediği belirtilirken SGK Başmüfettişi ilk maaş için açıklama yaptı. 

EYT'DE İLK MAAŞ BEKLEYENLER DİKKAT! HEMEN BUNU YAPMANIZ GEREKİYOR 

Emeklilik hakkı elde ederek başvuru yapmasına rağmen ilk maaşı bağlanmayan kişileri uyaran SGK Başmüfettişi İsa Karakaş "Marttan mayıs sonuna kadar 1 milyon 850 bin EYT’linin emeklilik için başvurduğunu görüyoruz. Bu durumda Türkiye'de 15 milyon 900 bin emekli olduğundan söz edebiliriz. Yıl bitene kadar 400 bin kişinin daha emeklilik için başvuracağını varsayarsak toplam emekli nüfusunun 16 milyon 300 bini bulmasını bekliyoruz” diyerek yoğun bir başvuru olduğunu dile getirdi. 

Karakaş yaptığı açıklamasında "Emeklilik için hepimiz biliyoruz ki gerekli olan prim günü sayısını ve sigortalılık süresini tamamlamak lazım. Priminiz bir gün bile eksik olursa emekli olmazsınız, sigortalılık süreniz dolmamışsa emekli olamazsınız. Öte yandan Bağ-Kur borcunuz ve genel sağlık sigortası borcunuz varsa da emekli olmazsınız. Bundan dolayı başvurusu hâlâ bekleyen EYT’lilerin, durumlarını e-Devlet üzerinden sorgulamalarını ve bekleme nedenlerine bakmalarına tavsiye ediyoruz.

Şu anda ister SSK’lı, ister Bağ-Kur’lu isterse emekli sandığına tabii olsun geçmiş dönemde vergi mükellefiyeti varsa, Esnaf ve Zanaatlar Odası’na kaydı varsa büyük bir ihtimalle borcu vardır. Bu durumda kişinin borcunu derhal ödemesini tavsiye ediyoruz. Borç ödenmediği müddetçe emekli olma durumu söz konusu olmayacaktır" diyerek borçlanma kontrolü yapılmasını istedi. Borcu olan kişilere emeklilik aylığı bağlanmayacağı belirtilirken gecikmeye düşen kişilerin bu konuyu acilen kontrol etmeleri istendi. 

Yorumlar (11)
Ömür çelginoglu 1 hafta önce
Bekleme nedeni yazsa bakicak millet sadece beklemede yazıyor herhangi bir neden gosterilmiyor
Ümit 1 hafta önce
Borç yok 9225 günüm var 21 martta dilekçe verdim halen beklemedeyim
Filiz 2 hafta önce
1999öncesi 3600 günle emeklılıkde yaşalaşsın lütfen
Akin 1 hafta önce
Adami emekli et borcunu duş hesabımdan kalan miktarı ode..cok.mu zor..yafa en azından borcun var diye yazi ilet vatandaş ödesin.. yada ney bir sekilde başvuru esnasinda engel koy vatandas gorsun çözüm uretsin bu saatte bu bekleyişten sonra. Bu olacak işmi
Burhan Seyitoğlu 1 hafta önce
Bekle bekle nereye kadar
Hkan birol 1 hafta önce
9 martta başvuru yaptım hale beklemedeyim 10 unda başvuran arkadaşım maaşını ladı
Bekir göker 1 hafta önce
11 marta 2023 basvu tarihim 5966 pirim 1992 girişi harla bellemede nezaman sonuçlanacak
Ali demir 1 hafta önce
3martta verdim halen kaydınız bulunmuyor yaziyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın