Esnaf kefalet kredi faiz oranları değişti

Milyonlarca esnafa kötü haber son dakika duyuruldu. Esnaf kefalet kredi faiz oranları güncelleme sonrası değişti. Kredi ödemesi devam eden esnaflar ne olacak?
Esnaf kefalet kredi faiz oranları değişti

Esnaf ve Kefalet Kredisi çeken ya da çekmek isteyen milyonlarca kişiye kötü haber duyuruldu. Kredi çeken ve hali hazırda ödemesi devam eden kişilerde dahil olmak üzere Esnaf Kefalet kredi faiz oranları yükseldildi.

En düşük kredi faiz oranı olan yüzde 7,5 oranı yapılan yeni düzenleme sonrasında yüzde 17 seviyesine çıkarken yüzde 8,5 ile kredi çeken esnafın ödeyeceği yeni faiz oranı yüzde 18 üzerinden hesaplanacak. Yaşanan büyük artış nedeni ile kredilerin aylık taksit tutarları da yükselecek. Esnaflar yapılan düzenlemeye itiraz ederek tepki gösterirken zaten ekonomik olarak ayakta durma mücadelesi verdiklerini yapılan bu güncellemenin iflaslara bile yol açabileceğini ifade ettiler.

ESNAF KEFALET KREDİ FAİZ ORANLARI DEĞİŞTİ Mİ?

Evet, alınan karar sonrasında faiz oranları değişti. Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile Halkbank tarafından kullandırılan esnaf kefalet kredi faizleri güncellendi. Yapılan güncelleme sonrasında kredi faizleri yükseldi.

%7,5 ile Kredi Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %17

%8,5 ile Kredi Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %18

%9,5 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %21

%12,5 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %24

%15 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %24

%17,5 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %25

% 20 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %26

%22,5 ile Çekenlerin Yeni faiz oranı %27

%24 ile çekenlerin Yeni Faiz Oranı %28

%25 ile Çekenlerin Yeni Faiz Oranı %29 olarak artırıldı.

esnaf-kredisi.jpg

Esnaflar zaten mevcut ekonomik koşullarda ayakta kalmaya çabaladıklarını belirterek Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı ve Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşcu ise devam eden kredilerde de faizlerin yükseltilmesini eleştirdi. Geriye dönük kredilerde faiz güncellemesinin geri alınması talep edildi.