Emeklilere güzel haber sabah 08.00’de geldi! En düşük emekli maaşına zam müjdesi

Emeklilere güzel haber verildi! Aktarılan son habere göre yılsonu enflasyon beklentisi yüzde 65 olarak güncellendi. Bu açıklama sonrasında emekli maaşlarına yüzde 50 civarında zam yapılacağı ifade edildi. Emekli maaşlarında son dakika haberinin detayları
Emeklilere güzel haber sabah 08.00’de geldi! En düşük emekli maaşına zam müjdesi

Geçtiğimiz günlerde açıklanan Orta Vadeli Program’daki enflasyon hedefine göre emeklilerin yüzde 37,76’lık zam miktarı cebe girdi. Cumhurbaşkanının talimatı ile refah payının verilmesi halinde maaşlarında zam oranının yüzde 50’yi bulması bekleniyor. Bu şekilde de en düşük emekli maaşı 10 bin TL’yi geçecek.

ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yaptığı açıklamasında emekli maaşları ile ilgili çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirtti. Çalışmalar sona erdiğinde düzenlemenin son hali için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunum yapılacak.

Konuya ilişkin Sabah’tan Hazal Ateş’in aktardığı haberin detaylarına göre emeklilere yapılacak ilave zammın ocak ayından itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor. Refah payı da ele alınırsa, emeklilerin maaşlarında ciddi bir iyileştirme yapılacak.

9ccde09de1bb77c8ba84835a33cc1039-640x640.jpg

Ancak masadaki diğer bir güzel gelişme de emeklilere yıl başının beklenmeden maaşlarında bir düzenleme yapılması. Memurlara yapılan seyyanen zammın emeklilere de yapılması gündemde.

EMEKLİ İKRAMİYELERİ DE ARTACAK

Emeklilere 2 bayramdır 1100 TL olarak ödenen bayram ikramiyesi de artış gösterecek. Aktarılan haberin detaylarına göre taban ayıklara yapılan artıştan biraz daha az bir miktar ikramiyelere yansıtılacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI

Bugün en düşük emekli aylığı 7 bin 900 TL olarak ödeniyor. Zam miktarının aynı şekilde gelmesi halinde en düşük emekli maaşı 10 bin 883 TL olurken, 8 bin 200 TL’lik maaş 11 bin 434 TL, 9 bin TL’lik emekli maaşı da 12 bin 949 TL’ye çıkacak.

KADEMELİ ARTIŞ YAPILACAK

Masadaki asıl konu emekli maaşlarındaki kademeli artış. Emekli zam miktarları emeklilere verilen 7 bin 500 TL / 10 bin TL – 10 bin TL / 15 bin TL – 20 bin TL ve üzerindeki rakamlar için kademeli olarak yapılacak. Emeklilerin maaşlarında hem refah payı hem de seyyanen bir artış bekleniyor.

Ancak düzenlemenin son halinin verilmesinin yanı sıra yeni yılda enflasyon zammının da eklenmesi sebebi ile emekli maaşları net olarak 3 Ocak tarihinde öğrenilecek.