Elektrik faturaları Uşak esnafının kâbusu oldu

Uşak esnafı, elektrik, doğalgaz zamları ve özellikle gıdadaki fahiş fiyat artışları yüzünden çok sıkıntılı günler yaşıyor.

EKONOMİ 27.02.2022, 19:22 27.02.2022, 19:21

Elektrik faturaları Uşak esnafının kâbusu oldu

Uşak esnafı, elektrik, doğalgaz zamları ve özellikle gıdadaki fahiş fiyat artışları yüzünden çok sıkıntılı günler yaşıyor.

EKONOMİ 27.02.2022, 19:22 27.02.2022, 19:21

Esnafımız, bir yanda yüksek maliyet ve faturalar ile boğuşurken diğer yandan satış yapmaya çalışıyor. Kasap Osman Efe, önceden bin TL bile gelmeyen elektrik faturalarının 4 bin TL’yi geçtiğini, yaz döneminde elektrik bedelinin 2 katına çıkacağını, bu durumda işyerlerini kapatmak zorunda kalabileceklerini kaydetti.

Ailesinin 3 kuşaktır, yaklaşık 150 yıldır kasaplık yaptığını kaydeden Osman Efe, kendisi ve diğer esnaf arkadaşlarının yüksek elektrik faturaları yüzünden iş yerlerini kapatma noktasına geldiğinden yakındı.

Osman Efe; “Son gelen elektrik faturaları yüzünden bir şok yaşıyoruz. Hiçbir dönemde böyle siminde gelen yüzde 127 zamla karşılaşmamıştık. Kış mevsiminde gelen bu yüksek elektrik faturaları esnaf olarak bizim kâbusumuz oldu.

Ben kasabım. Şu an kış mevsimi hava soğuk. Dondurucularımız, buzdolaplarımız en düşük seviyede çalışıyor. Buna rağmen, daha 800, 900, 1000 TL gelen elektrik faturalarımız yaklaşık 4 bin TL civarında geldi. Demek ki; yaz geldiğinde dondurucularımız, klimalarımız çalışacak. Bu zamlar geri alınmazsa o zaman elektrik faturaları korkarım 7-8 bin TL’yi bulacak” dedi.

“Ya kapatacağız ya da işçi çıkaracağız”

İşyeri kirasının bile bu kadar tutmadığını söyleyen Efe Kasap Osman Efe, “Elektriğe bütün kazancımızı verirsek bunca esnaf ve ailesi olarak ne yiyip içeceğiz? Bunca yıldır hiç bu kadar yüksek elektrik faturası ödememiştim.

Eskiden elektrik fiyatlarına sende yüzde 3, yüzde 4 civarında bir zam yapılırdı. Ne zaman elektrik dağıtım işleri özelleştirilip şirketlere verildi, evlerde dükkanlarda fabrikalarda her gün elektrik zammı gelir oldu. Bu faturaları ödeyebilmek için hepimiz inim inlemekteyiz. Yüzde 127 zam Cumhuriyet tarihinde görülmüş değil. Bu zamlar bizim belimizi büktü. Buna bir çare bulmaları lazım.

Çare bulunmazsa birçok esnaf işyerini kapatmak zorunda kalacaktır. Ya da yanında çalışan sayısını azaltacaktır. Bu da yeni bir işsizlik dalgası yaratacaktır.

Şimdiye kadar devletin hangi kurumu özelleştiyse hep vatandaşa zam olarak yansımıştır.

(SALİH KILINÇ / HABER)

Kaynak: UŞAK GÜNDEM
Yorumlar (3)
refik koralttan 10 ay önce
uşaklı diye yorum yapan ismini saklayan sevgili kardeşim.bu esnaf kardeşimizin söyledikleri ve konuştuklarının hangisi yanliş sen evinde elektrek doğalgaz kullanmıyormusun.bu kardeşimiz herkesin kabusu olan bir hususa cesaretle dikkat çekmiş.söylemiş oldukları yalanmı.?okişinin ne kazandığı kazanmadığı seni hiç ilgilendirmez lakin onu konuştukları ve söyledikleri hepimizi ilgilendiriyor.sen uzayda falan mı yaşıyorsun yoksa iktidarın şu ak troller diye sözü edilenlerdenmisin.o esnaf kardeşimizden alışveriş yaparsın yapmazsın.o ayrı bir mesele burda anlatılmak istenen herkesin ortak derdi olan fahiş zamların geri çekilmesi sanırım anlamışsındır uşaklı meçhul kardeş.?
Uşaklı 10 ay önce
Ne boş konuşmuş böyle, kazandığını da konuşsun biraz o zaman, bu dükkandan bu güne kadar alışveriş yapmadım bundan sonra hiç yapmam
Kamil ışık 10 ay önce
İşçi cikarmasada zam yapar yada kapatıp bizlerde büyük marketler in insafına kaliriz