Doğum borçlanması için kredi veren bankalar

Doğum borçlanması için kredi veren bankalar
İş hayatında da kendilerini göstermiş olan kadınlar doğum yapmalarının ardından sigortalı olmaları halinde SGK ’ya borçlanmaları mümkündür. Borçlanmanın süresini ise yine yasaların belirlediği şekilde olmaktadır.
Doğum borçlanması hesabına göre üç çocuğa kadar borçlanma yapılabilir. Örneğin, üç çocuğu olan bir kasın en çok 2160 gün borçlanabilir.
Birçok kadın çalışanın merak ettiği konulardan biri olan doğum borçlanması ile erken emeklilik olur mu sorusuna cevap hayırdır. Ancak, doğum izni süresince SGK dışında kalacakları için bu süreci hizmet günlerine ekletmeleri söz konusu olabileceği gibi erken emeklilik değil ama prim günü kazanmış olacaklardır.

 

Doğum borçlanmasının şartları nelerdir?
• Doğum öncesi kadının sigorta başlangıcı olması
• Doğumdan sonra kadın çalışanın adına prim ödenmemiş olması
• İlk doğumun ardından iki sene tamamlanmadan ikinci doğumu yapan sigortalı, ilk doğumu ile ikinci doğuma kadar ki süre ve ikinci doğumdaki hakkı olan iki yılın toplamı kadar borçlanabilir
• Kadının borçlanacağı süre boyunca çocuğun hayatta kalması

 

Doğum borçlanması başvurusu nasıl ve nereye yapılmalı?
Kadın çalışanlar kimlik fotokopisi ve doğum borçlanması başvuru formu ile SGK veya SGM’ye başvurabilirler.

 

Doğum borçlanması için kredi veren bankalar hangileridir?
2017 yılından bu yana bazı bankalar eksik primlerin ödenmesi amaçlı doğum borçlanmasına kredi imkanı sağlamaktadır. Bazı şartların sağlanması durumunda en uygun faiz oranlarıyla bu imkanı sağlayan bankaların başında Ziraat Bankası gelmektedir. Ziraat Bankası SGK ile bir anlaşma sağlamıştır. Kredinin kabul oranı %90 ‘dır.
2017 yılına kadar doğum borçlanması için kredi veren banka sadece Ziraat Bankası iken 2017 yılından sonra İş Bankası ve Halk Bankası da konu ile ilgili kredi imkanı sağlamaya başlamışlardır.
Doğum borçlanması ödemesi için verilen süre başvuru tarihinden itibaren bir aydır. Bu süre içinde ödeme yapılmaz ise başvuru iptal edilir ve taksit yapılmaz.
Yukarıdaki bankaların dışında SGK ile anlaşması olan banka yoktur. Dolayısıyla doğum borçlanması yapacak kişilerin çoğu ihtiyaç kredisi çekerek de bu ödemeyi yapabilirler. Fakat son zamanlarda doğum borçlanması kredisinin adı sıkça duyulduğundan yakın zamanda diğer bankalarında böyle bir imkan sağlaması olasıdır

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum