Denizli'de kuralık tehlikesi artıyor!

Son yılların en sıcak yazını geride bırakan Türkiye'de yağışların azalması ile barajlarda doluluk oranları düşmüştü.
Denizli'de kuralık tehlikesi artıyor!

Türkiye'de kuraklık riski her geçen gün biraz daha artarken yaşanan küresel iklim değişikliğinden en çok etkilenen illerin başında Denizli'de yer almıştı. Denizli’de Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi Komisyonu toplantısında, son yıllarda iklim değişikliğine bağlı olarak artan kuraklık tehlikesi değerlendirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan “Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Stratejisi ve Eylem Planı” çerçevesinde, son yıllardaki iklim değişikliklerinin etkisiyle artan kuraklık tehlikesinin meteorolojik veriler ışığında değerlendirilmesine yönelik olarak Denizli’de Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi toplantısı düzenlendi.

DENİZLİ'DE TARIMSAL KURAKLIK MERKEZİ TOPLANDI!

Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi Komisyonu, Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkum başkanlığında valilik toplantı salonunda bir araya geldi.

denizli-1.jpg

Toplantıda konuşan Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, Tarımsal kuraklık eylem planı çerçevesinde gerçekleştirilen Kuraklık İl Kriz Merkezi toplantısını düzenlemek için bir araya geldiklerini söyledi.

denizli-2-001.jpg

Son yıllarda iklim değişikliği ile ilgili yağış rejiminin seyrine bağlı olarak tüm dünya ve ülkemizin kuraklık tehdidi ile karşı karşıya olduğuna işaret eden Vali Coşkun, Denizli olarak bu komisyon marifetiyle konunun değerlendirileceğini kaydetti.

denizli-3-001.jpg

Yağışlı bir sezon olmasını temenni eden Vali Coşkun, alınması gerekli tedbirlerin söz konusu olduğunu, yapılacak toplantıda alınacak tavsiye kararları doğrultusunda çalışmaların devam edeceğini ve alınan tavsiye kararlarının uygulanması için tüm paydaşlar tarafından hassasiyet gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Yapılan toplantıda son yıllarda artan iklim değişikliği masaya yatırılırken olası kuraklık olaylarına karşı alınabilecekler tedbirler masaya yatırıldı.