Darphane 3 bin adet yeni madeni bozuk para basacak! Yeni demir 20 TL resmi paylaşıldı

Ekonomik kriz enflasyon ve döviz kurunu ateşlerken Türk Lirası büyük değer kaybı yaşamıştı. Yeni 5 TL demir para beklenirken Darphane demir 20 TL resmi paylaştı!
Darphane 3 bin adet yeni madeni bozuk para basacak! Yeni demir 20 TL resmi paylaşıldı

Darphane 3 bin adet yeni madeni bozuk para basacak! Yeni demir 20 TL resmi paylaşıldı - Rahip Brunson krizi, Gezi olayları, Suriye'de yaşanan iç savaş, 15 Temmuz darbe girişimi, koronavirüs salgını, 6 Şubat depremleri, Rusya - Ukrayna savaşı, İsrail- Filistin savaşı gibi peş peşe yaşanan olaylar Türk ekonomisini olumsuz etkilemişti. Türkiye ne zaman yükselişe geçse yaşanan olaylar ekonomiyi zora sokarken yaşanan süreçte Türk Lirası büyük değer kaybı yaşamıştı.

Enflasyonda yaşanan yükseliş alınan tedbirlere rağmen devam ederken pek çok ürün ve hizmete gelen zam yapılan ödemelerde mevcut paraların yetersiz kalmasına neden olmuştu. Özellikle de konut ve araç alımı gibi 1 - 5 milyon TL arası yapılan ödemelerde bankalardan para çeken kişiler zorluk yaşarken günlük hayatta da esnaf arasında büyük bir bozuk para krizi yaşanmaya başlanmıştı. Süreçte ekonomistler Merkez Bankası'nın yeni 500 TL ve 1.000 TL kağıt banknot para, Darphanenin ise madeni 5 TL, 10 TL ve 20 TL basması gerektiğini ifade etmişti.

YENİ 20 TL DEMİR PARA! DARPHANE SADECE 3 BİN ADET BASACAK

Ekonomistler tarafından yapılan açıklamada Darphane tarafından çok acil yeni paraların basılmasının zorunlu olduğu ifade edilirken Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan ise konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında “Üst banknota ihtiyaç olup olmadığı teknik analizler sonucunda ortaya çıkıyor, bu konuda birimlerimiz çalışıyor, incelemelerimiz devam ediyor” diyen Karahan , “Bir karar verildiğinde bu kamuoyuyla şeffaflık çerçevesinde paylaşılacaktır” değerlendirmesinde bulunmuştu.

20-tl-parasi.jpg

20-tl-1.jpg

Darphane ise yeni bozuk paraların basımı konusunda adımlar atmaya devam ederken hatıra parası olarak basılan paralar piyasada kullanılmaya başlanmıştı. Madeni 5 TL sonrasında madeni 20 TL için de adım atıldı. Darphane tarafından 3 bin adet basılan hatıra parasının değeri 20 TL olarak belirlendi.

Kaynak:Haber Kaynağı