Cebinde parası olan hemen alsın! Fiyatı aşırı zamlanacak, herkes hazırlıklı olsun

Herkesin evinde olan ve kahvaltıların vazgeçilmez lezzetleri arasında olan yumurtadan kötü haber geldi! Aktarılan son habere göre yumurta fiyatlarına rekor bir zam gelecek. İşte detaylar
Cebinde parası olan hemen alsın! Fiyatı aşırı zamlanacak, herkes hazırlıklı olsun

Konu ile ilgili NTV’nin aktarmış olduğu son habere göre son bir yıl içerisinde fiyatın hızla arttığı ürünlerin başında karton 30’lu yumurtalar geliyor. Bir karton 30’lu yumurta toptancıda 80 TL’ye çıkarken, bazı market raflarında 120 TL’ye kadar satışa çıktığı görüldü.

ESKİDEN PAKET MALİYETİ 1 TL İDİ, ŞİMDİ 6 TL

Yumurta Üreticisi Kerim Göker, yaptığı açıklamasında maliyetlerin çok arttığını ifade ederek, “Bir gün bir günü tutmaz. Bugün 80 lira derim yarın 95 lira da olabilir. Mazotun ve bazı giderlerin artmasından dolayı ham madde artıyor. Ham maddenin artışından sonra peynire, süte, yumurtaya yansıyor. Paket maliyetleri çok arttı. Karton eskiden 1 liraydı, 2-2.5 lira oldu. Plastik maliyeti çok arttı. Eskiden paket maliyeti 1 lira koyuyorduk şimdi 6 liraya çıktı” dedi.

yumurta.png

Konuya ilişkin TÜİK’in açıklamasında göre tavuk yumurtası üretimi temmuz ayında bir önceki yıla göre yüzde 7 oranında artış gösterdi. Yumurta üretimi 1 milyar 682 milyon kadar olduğu belirtildi.

YUMURTANIN TANESİ 4 TL OLDU

Marketlerde bir koli yumurtanın fiyatının 120 TL’ye kadar dayanmasından sonra üreticiler, konuyla ilgili değerlendirmede bulundu. Mazotun artmasından dolayı fiyatların arttığı ve maliyet artışının da ne yazık ki yumurtaya yansıtılacağını belirtti. Üreticilerin değerlendirilmesinde ise "Mazotun artmasından dolayı ham madde artıyor. Peynire, süte, yumurtaya yansıyor” denildi.