Bakanlık duyurdu! Faturasını PTT'ye götüren kişilerin elektrik faturası ödenecek!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre yardıma muhtaç olan kişilerin elektrik faturaları için destek verildiği öğrenildi.
Bakanlık duyurdu! Faturasını PTT'ye götüren kişilerin elektrik faturası ödenecek!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli vatandaşların sıkıntı yaşamaması nedeni ile yapılan yardım ve destekler devam ediyor. Yapılan son duyuru ile birlikte belirli limitlerde elektrik faturası gelen muhtaç ailenin fatura bedellerinin ödeneceği ifade edildi. Destekten faydalanmak isteyen kişiler için ise Bakanlık detayları açıkladı. 

DESTEĞİN DETAYLARI BELLİ OLDU! 

Konuya ilişkin merak edilenlerin artmasının ardından ihtiyaç sahiplerini kapsayan bu destek hakkında Aile Bakanlığı tarafından resmi internet sitelerindeki duyuruda da verilecek olan bu maddi desteğin detayları şu şekilde verildi;

Kimler Faydalanabilir? 

"Söz konusu destek programından, SYD Vakıfları tarafından 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında; düzenli merkezi yardım ve aylıklara (Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (EVEK), Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (MAAY), Öksüz/Yetim ve Asker Çocuğu Yardım Programı (ÖYAÇ), Şartlı Eğitim - Şartlı Sağlık Yardım Programı (ŞESY), Çoklu Doğum Yardım Programı, Kronik Hastalık Yardım Programı, Engelli Aylıkları, Yaşlı Aylığı, Engelli Yakını Aylığı, Silikozis Aylığı)ilişkin hak sahipliği belirlenen ve bu hak sahipliği devam eden haneler faydalandırılmaktadır."

Başvurular Nasıl Değerlendirilir? 

"Herhangi bir kuruma başvuru yapılmasına gerek olmayıp; hak sahiplerinin Kimlik Kartı ve elektrik faturası ile PTT şubesine gitmesi yeterlidir. Düzenli sosyal yardım/2022 sayılı yasa kapsamında aylık almaya ilişkin verilmiş hak sahipliği kararı devam eden hanelerin sistem üzerinde aylık kontrolü yapıldıktan sonra ödemeler hazırlanmaktadır."

Ödemeler Ne Kadar Yapılmaktadır?

Aylık şeklinde hesaplara yatırılan bu destek ödemeleri;

Ödemeler aylık yapılmakta olup ETD programı kapsamında;

  • 1-2 kişilik muhtaç hanelere aylık (75 kilovatsaat) 130,09 TL,
  • 3 kişilik muhtaç hanelere aylık (100 kilovatsaat) 173,46 TL,
  • 4 kişilik muhtaç hanelere aylık (125 kilovatsaat) 216,82 TL,
  • 5 ve daha fazla kişilik muhtaç hanelere aylık (150 kilovatsaat) 260,19 TL şeklinde yapılmaktadır. 

Bu destek ödemesine katılmak isteyen kişilerin Aile Bakanlığının resmi internet sitesi üzerinden başvurularını tamamlamış olması gerekmektedir. Başvurusunu onaylanan ve desteği almaya başlayan kişilerin bu şartları sağladığı süreç içerisinde faydalanmaya devam edebileceği öğrenildi.