Asrın felaketiyle ilgili yeni açıklama Bakan Nebati'den geldi!

Türkiye'de gerçekleşen asrın felaketi sonrası devletin yetkili mercileri tarafından resmi açıklamalar gelmeye devam ediyor.

EKONOMİ 28.02.2023, 10:25

Asrın felaketiyle ilgili yeni açıklama Bakan Nebati'den geldi!

Türkiye'de gerçekleşen asrın felaketi sonrası devletin yetkili mercileri tarafından resmi açıklamalar gelmeye devam ediyor.

EKONOMİ 28.02.2023, 10:25
Asrın felaketiyle ilgili yeni açıklama Bakan Nebati'den geldi!

Asrın felaketiyle ilgili yeni açıklama Bakan Nebati'den geldi! Türkiye'de gerçekleşen asrın felaketi sonrası devletin yetkili mercileri tarafından resmi açıklamalar gelmeye devam ediyor. Buna göre ise Bakan Nureddin Nebati tarafından depremle ilgili yeni açıklamalar yapılırken deprem desteklerine dair de duyurular yapıldı. Bakan Nebati tarafından yapılan açıklama da, “OHAL sürecinde istihdamı korumak için çalışıyoruz. Kısa çalışma için hazırlıklar tamam” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati tarafından yapılan açıklamalardan satır başları.

"100 MİLYAR LİRA KAYNAK AYIRDIK"

"Vefat eden vatandaşlarımıza Allah rahmet eylesin. 13,5 milyon insanın etkilendiği bir deprem. Son 100 yılın en büyük deprem felaketi olarak kayıtlara geçti. Bu felaket sonucunda 44 bin 354 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Depremin ilk anından itibaren tüm imkanlarını seferber eden devletimiz vatandaşın yaralarını sarmaya bölgeyi imar etmeye devam edecektir. Depremden zarar gören vatandaşların yaralarının sarılması için bütçe ve imkanlarımızı en etkin şekilde kullanıyoruz. AFAD başta olmak üzere kamu ve kuruluşların acil nakitlerini karşılamak için 100 milyar lira kaynak ayırdık.

AFAD’a 17 milyar lira nakit aktarım gerçekleştirmiş durumdayız. Depremden zarar görenlere 10 bin, taşınanlara 15 bin lira yardım sağlıyoruz. Depremde yakınlarını kaybedenlere 100 bin lira nakdi yardım sağlıyoruz. Kira yardımı da 3 ile 5 bin lira. Evleri 1 yıl içinde tamamlayarak bakanlık olarak tüm desteği veriyoruz. Gelen talepler değerlendirilip hızlı şekilde kararlar alınıyor. TOBB Başkanımız ve STK temsilcileriyle ayrıntılı toplantı yapacağız. Hızlı bir şekilde karar veriyoruz.

Deprem felaketinin vatandaş ve iş dünyasının üzerindeki etkileri için vergisel düzenlemeleri devreye aldık. 10 ilimize deprem tarihi itibarıyla mücbir sebep hali ilan ettik. Böylece bu bölgede faaliyet gösteren 671 bin aktif mükellefimize vergiyle ilgili yükümlülüklerini ertelemiş olduk. Salgın döneminde devreye aldığımız yapılandırma kanunlarından faydalanan vatandaşların Şubat’tan Temmuz’a kadar olan ödeme sürelerini uzattık. Prefabrik yapı ve konteynerlerde bu yılın sonuna kadar KDV oranını yüzde 1’e indirdik. Devlet tarafından başlatılan yardım kampanyalarına nakdi ve makbuz karşılığında yapılan yardımlar vergi matrahında indirim kapsamına alınmaktadır. Temmuz sonuna kadar borçları taksitlendirilen borçların yüzde 10’unu ödemeden borcu yoktur yazısı alınmasını sağladık.

OHAL sürecinde istihdamı korumak için çalışıyoruz. Kısa çalışma için hazırlıklar tamam."

Yapılan bu açıklamalar sonrasında ise deprem bölgelerinde ki çalışmalar, ekonomi ve istihdama dair açıklamalara değinildi.

Yorumlar (0)