Askerde işsizlik maaşı alınır mı?

İşsizlik maaşı şartlarını sağlayan kişiler, askerliği gerekçe göstererek maaş alabilir mi? Askerde işsizlik maaşı alınır mı?

EKONOMİ 11.09.2019, 20:39 21.09.2019, 12:34

Askerde işsizlik maaşı alınır mı?

İşsizlik maaşı şartlarını sağlayan kişiler, askerliği gerekçe göstererek maaş alabilir mi? Askerde işsizlik maaşı alınır mı?

EKONOMİ 11.09.2019, 20:39 21.09.2019, 12:34
Askerde işsizlik maaşı alınır mı?
Merak edilen soruların yanıtı veriliyor. Öncelikle işsizlik maaşı kişinin belli bir dönem sigortalı çalışması ve ardından iş veren tarafından işten çıkarılması ile alınabilecek bir maaş. Bu şartların sağlanması durumunda askerden işsizlik maaşı alınır mı sorusunun yanıtı için askerlik ve işsizlik maaşı arasında ki ilişkinin incelenmesi gerekiyor.

 

Askerde İşsizlik Maaşı Alınır mı?
Askerde işsizlik maaşı alınır mı? İşsizlik maaşı almanın dışında askerlikten işsizlik maaşı alınmasının şartları nelerdir? İşten çıkarılan çalışanların işsizlik maaşı alması için şartları sağlaması gerekiyor. Kendi istek ve kusurunuzun dışında işsiz kalmak, hizmet akdinin sona ermesinden önce son 120 gün hizmet akdinin olması, hizmet akdinin feshinden önce ki son üç yıl içinde kişinin en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olması gibi şartların sağlanması gerekiyor. Hizmet akdinin feshinden sonra ki 30 gün içinde İŞKUR biriminden direkt olarak işsizlik maaşı başvurusu yapılması da isteniyor.

 

Askerlik sebebi ile işten ayrılmak;  
İşsizlik maaşı alınması için askerlik işten çıkış sebebi olarak gösterilebilir. Bu durumda elbette kişiye belirlenmiş olan süre boyunca işsizlik maaşı yatırılacaktır. Şartların sağlanması durumunda direkt olarak siz de askerlik maaşı almak üzere işlemlerin gerçekleşmesini mümkün kılabilirsiniz.

 

Askerlik Tazminatı
Askerlik sebebi ile ödeme alınmasında bir diğer seçenek ise askerlik tazminatıdır. Kişinin askerlik tazminatı alması için belirlenmiş olan şartlar vardır. Askerlik şubesinden sevk belgesini alan çalışan almış olduğu bu belge ile sözleşmesinin feshinin talep edildiği dilekçenin çalıştığı kuruma verilmesi gerekiyor. Direkt olarak tazminat alınması için şartların kontrolünün ardından tazminatın alınması, gereken işlemlerin yapılması sağlanacaktır.

 

Hem tazminat hem de işsizlik sigortası için belirlenen şartların sağlanması önemlidir. Tüm şartların sağlanmasından sonra direkt olarak tazminatın alınması söz konusu olacaktır. Askerlik tazminatı almak ve diğer işsizlik maaşı ve diğer işlemler için direkt olarak tazminatın alınması da sağlanacaktır. Şartları inceleyerek dilediğiniz gibi başvurunuzu yapabilirsiniz. Seçim sizin.

Yorumlar (0)