Asgari ücrette zam hesapları! Zam tarihi belli, tutarı netleşiyor!

Asgari ücret ile alakalı olarak zam hesapları yapılmaya başlandı. Asgari ücrete ne zaman ve ne kadar zam yapılacak?
Asgari ücrette zam hesapları! Zam tarihi belli, tutarı netleşiyor!

Asgari ücret son dönemlerde oldukça konuşulmaya başlandı. Açlık sınırının altında kalan asgari ücrete mahkum olan milyonlar iyi bir haber bekliyorlar. Ancak bu iyi haberin gelmesine dair somut bir adım atılmış değil. Aksine asgari ücret zammına dair olumsuz haber akışları bulunuyor. Bunun çerçevesinde de asgari ücrete zam hesapları yapılıyor.

ÇALIŞMA BAKANI ZAM İSTEMİYOR

Asgari ücret zammında en etkin isimlerden birisi olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Vedat Işıkhan ara zam için kapıları açılmayacak şekilde kapattı. Aralık ayında yapılan görüşmelerde asgari ücrete 1 yıllık zam yapıldığını belirten Vedat Işıkhan zam için yıl sonunu işaret etti. Patronlar ise asgari ücrete ara zam yapılmayacak olmasına dair karardan oldukça memnunlar. Yaşam maliyeti artarken bozuk ekonominin faturası asgari ücretlilere çıkarıldı.

İNSANLIK DIŞI OLUR

Türkiye’nin en ünlü ekonomistlerinden olan Mahfi Eğilmez asgari ücret ile alakalı olarak bir değerlendirme yaparak, “Enflasyonda en kötü geride kaldı doğru. Enflasyon kesin düşecek. Temmuz, ağustos, eylül toplamı geçen yıl 22 puan. Onlar yerine 10 puan girecek diyelim kabaca 12-13 puanlık düşüş olacak. Esas sonrasında ne olacak. Piyasa kendisini kurun 40-45 olacağına göre ayarladı. Buradan geri gelemiyor. Enflasyon düşse bile fiyatlar düşmeyecek. Vatandaş bu etkiyi görmeyecek. Ücretler düşük, bunu karşılayamıyor.

Asgari ücret artışı diğer girdilerin artışı gibi fiyat artışına sebep olur. Ama açlık sınırı 19 bin lira, asgari ücret 17 bin lira. İnsanları burada tutamazsınız. 'Ücret artışı yaparsak enflasyona yol açar' diyemezsiniz. Bu insanlık dışı davranış olur. Yapmamız gereken asgari ücreti yükseltip enflasyonu aşağı çekmek.” dedi.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLUR?

Artık asgari ücrete ara zam yapılmayacağı belli oldu. Bayram tatiline giriliyor ve bayram tatili sonrasında TBMM’de yasal düzenleme yapılması için Temmuz ayına kadar yeterli zaman kalmıyor. Hükümetin asgari ücret ara zammı gibi bir gündemi de bulunmuyor. Bundan dolayı asgari ücrete zam yıl sonunda yapılacak.

Yıllık enflasyonun yüzde 35-40 seviyesine gerileyeceği düşünüldüğünde çeşitli zam hesaplamaları yapılıyor. Yüzde 30 zam yapılırsa asgari ücret 22.102 TL, yüzde 35 zam yapılırsa asgari ücret 22.952 TL, yüzde 40 zam yapılırsa asgari ücret 23.802 TL olacak. Bu zamlı tutarlar 1 Ocak 2025 tarihi itibariyle geçerli olacak. Asgari ücretliler bu yılı 17.002 TL maaşlarıyla tamamlayacaklar.