Asgari ücret Temmuz 2024 rakamı açıklandı! Ara zam iptal maaş 15.066 TL'ye düştü

Asgari ücret 2024 Temmuz zammı son dakika haberi geldi! Asgari ücret 2 zam beklenirken ne yazık ki rakamda düşüş yaşandığı ortaya çıktı.
Asgari ücret Temmuz 2024 rakamı açıklandı! Ara zam iptal maaş 15.066 TL'ye düştü

Milyonlarca asgari ücretli enflasyonda yaşanan yükseliş nedeniyle büyük bir alım gücü kaybı yaşarken Temmuz ayında kendilerine de bir kere daha ara zam yapılmasını talep ediyordu. Cumhurbaşkanı asgari ücret açıklaması son dakika müjdesi beklenirken çalışanlara müjde bir yana kötü haber verildi.

Hem enflasyon hem de dolar kurunda yaşanan çifte yükseliş asgari ücretli çalışanların alım güçlerini eritti. Asgari ücretli çalışanlar Temmuz ayında ara zam almak bir yana bir de ceplerine giren 1.936 TL'den oldular. Temmuz ayında asgari ücret alan kişilerin cebine girecek gerçek rakam 15.066 TL olarak hesaplandı.

ASGARİ ÜCRET 2024 TEMMUZ ZAMMI SON DAKİKA! 2. ZAM GELECEK Mİ, ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM YAPILACAK MI?

Asgari ücret tespit komisyonu tarafından yapılan toplantılar sonucunda 1 Ocak 2024 tarihi itibariyle geçerli olan asgari ücret maaşı 17 bin 2 TL olarak belirlenmiş, o tarihte yapılan açıklamada ara zam verilmeyeceği ifade edilmişti. Ancak enflasyonda yaşanan yükseliş tüm hızı ile sürmüş, Mayıs ayında tepe noktasına ulaşmıştı. Asgari ücretlinin alım gücü de ne yazık ki yaşanan yükselişten olumsuz etkilendi. Zamlı asgari ücret maaşı ile ilk açıklandığı dönemde 577 dolar alınabiliyordu. Bugünkü kur üzerinden hesaplandığında ise bu rakam azaldı.

dolar-kuru.jpg

Bugünkü dolar kuru üzerinden hesaplandığında asgari ücretle alınabilen rakam 59 dolar azalırken bu da asgari ücretlinin cebinden 1.936 TL'nin eksildiği anlamına geliyor. Asgari ücretlinin Temmuz ayında maaşı ile alabileceği dolar bugünkü kur üzerinden hesaplandığında cebe girecek olan rakam 15.066 TL olacak.

Yani asgari ücrete zam gelmezse asgari ücretli yaşanan alım gücü kaybı ile maaşını yıl sonuna kadar hep eksik almış olacak. Bu nedenle asgari ücrete kesin olarak ara zam yapılması talep edilirken hükümetten konu hakkında bir açıklama gelmedi. Ancak asgari ücret tespit komisyonunun toplanmaması zam olmayacağı şeklinde yorumlandı.