Altın ABD enflasyonuyla coştu! Ons ve gram altında yeni fiyatlar!

ABD enflasyon rakamlarının açıklanması ile beraber ons altında kayda değer bir fiyat yükselişi meydana geldi. Altın fiyatları ne kadar oldu?
Altın ABD enflasyonuyla coştu! Ons ve gram altında yeni fiyatlar!

Bu haftanın en önemli veri akışlarından birisi de ABD enflasyon rakamlarıydı. Bugün bu rakamlar belli olurken piyasalar da buna göre fiyatlamalarla karşı karşıya kaldı. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile Mayıs 2024 döneminin enflasyon rakamları açıklandı. FED faiz kararının hemen öncesinde gelen enflasyon rakamları bu kararı da etkileyebilecek.

PİYASA BEKLENTİLERİ DAHA FAZLAYDI!

Mayıs 2024 döneminde ABD’de tüketici fiyatları bir önceki aya göre herhangi bir artış kaydetmedi. Aylık enflasyon yüzde 0,0 olarak açıklanırken piyasa beklentileri tüketici fiyatlarının yüzde 0,01 oranında artması yönündeydi. Yıllık bazda ise TÜFE ABD’de Mayıs 2024 döneminde yüzde 3,3 arttı. Piyasalar yıllık enflasyon beklentisini yüzde 3,4 olarak bekliyorlardı ve bu da beklentilerin altında kaldı.

ALTIN FİYATLARI DEĞİŞTİ!

ABD enflasyon verisi ile beraber altın fiyatları da değişti. Ons altın bu verinin hemen açıklanmasının öncesinde 2.312 dolar seviyesinde fiyatlanıyordu. Beklentilerin altında kalan enflasyon rakamları ile beraber ons altın destek aldı. Bir anda ons altında fiyat 2.337 dolar seviyesine kadar fırladı. Sonrasında ise 2.328 dolar noktasında toparlanma gösterdi ve ons altın şu anda da bu fiyattan işlem görüyor.

ALTIN FİYATLARI NEDEN HAREKETLENDİ?

ABD enflasyonu ile ons altının alakasının ne olduğu ve altın fiyatlarının neden değiştiği merak konusu oluyor. Altın piyasası üzerinde en büyük baskı FED’in faiz artırımları ile doları değerli hale getirmesi olarak biliniyor. ABD enflasyonunun beklentilerin altında gelmesi ile FED’in bugün olmasa da daha sonra faiz indirimi sürecini erkene çekebilme ihtimali belirdi. Bu da ons altın fiyatına pozitif yansıdı. Faiz indirimi olduğunda dolar endeksi değer kaybedecek ve altın da buradan destek alacak.

GRAM ALTIN NE KADAR?

Gram altın için Türkiye’de makas aralığı zaman zaman artıp düşse de iki fiyat uygulanıyor. Resmi kur için gram altın şu anda 2.420 TL olarak işlem görüyor. Kuyumcularda ise gram altının fiyatının 2.437 TL olduğu bildirildi.