Akaryakıta katmerli zam! Benzin ve motorinde yapılacak artış belli oldu!

Araç sahiplerini üzecek haber hafta sonu tatilinde geldi. Akaryakıt fiyatlarına gelecek olan zam belli oldu. Ertelenen benzin ve motorin zammı katmerli şekilde geliyor.
Akaryakıta katmerli zam! Benzin  ve motorinde yapılacak artış belli oldu!

Türkiye’de vatandaşlar çeşitli zamlarla karşı karşıya kalmaya devam ediyorlar. Hafa sonu tatili bile yeni zamları engelleyemiyor. Akaryakıt fiyatlarında yeni bir zam haberi verildi. Bu zam ile beraber milyonlarca araç sahibi benzin ve motorin alımlarında yeni fiyatlarla karşılaşacaklar. Bu yeni fiyatlarla beraber araçların akaryakıt maliyetleri artacak. Akaryakıt sektöründen yeni zamlara ilişkin som bilgiler belli oldu.

ERTELENEN ZAM GELİYOR!

Bayram tatilinde akaryakıt fiyatlarına zam yapılmasına dair karar alınmıştı. Ancak bu zammın gelmesine saatler kala bir revize yapılmıştı. Alınan ikinci bir karar ile bayram tatilinde akaryakıt fiyatlarının değişmesi uygun görülmedi ve zam ertelendi. Ancak bu ertelenen zam için çok fazla beklenmeyecek. 24 Haziran 2024 Pazartesi günü son bir hesaplama yapılacak ve Pazartesi gününü Salı gününe bağlayacak olan gece yarısından itibaren yeni fiyatlar devreye alınacak. Ayrıca bu zam daha önce hesaplanan tutarın bir miktar da üzerinde olacak.

NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Akaryakıt için alınan zam kararı her zaman olduğu gibi kamuoyuna akaryakıt sektörü kaynaklarından resmi olmayacak şekilde duyuruldu. Benzinin litre fiyatına 2 TL, motorinin litre fiyatına ise 1,68 TL zam uygulanacak. Zamlı fiyatların pompaya yansıması ile beraber araç sahiplerinin yakıt maliyetleri önemli oranlarda artacak.

AKARYAKIT FİYATLARI NE KADAR?

Akaryakıt fiyatlarında son tarife merak konusu oluyor. Buna göre benzinin litresi İstanbul’da 40,29 TL’ye, Ankara’da 41,24 TL’ye ve İzmir’de 41,54 TL’ye satılıyor. Motorinin litresi için ise İstanbul’da 40,67 TL, Ankara’da 41,63 TL ve İzmir’de 42,02 TL fiyat tarifeleri uygulanıyor.

TEMMUZ AYINDA ÖTV ZAMMI VAR!

Akaryakıtta zam yağmuru yapılacak olan bu zam ile nihayetlenmeyecek. Temmuz ayında akaryakıtta alınan ÖTV’ye de otomatik olarak ÜFE oranında zam uygulanacak. Bu şekilde daha fazla ÖTV ödeneceği için akaryakıt fiyatları bir miktar daha yükselecek. Benzin ve motorinde ÖTV artışının litre başı 4-5 TL olması bekleniyor. Net rakam ise enflasyon rakamlarının açıklanması ile belli olacak.