Akaryakıt zammında sürpriz gelişme! Son dakika yeni karar açıklaması!

Akaryakıt zammı ile alakalı olarak yeni bir son dakika gelişmesi yaşandı. Hem benzin hem de motorine zammı ile ilgili yeni bir karar alındı.
Akaryakıt zammında sürpriz gelişme! Son dakika yeni karar açıklaması!

Türkiye’de akaryakıt fiyatları son günlerde en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. Akaryakıt fiyatları için yeni bir zam kararı alındığı sektör kaynakları tarafından açıklanarak kamuoyuna duyurulmuştu. Buna göre benzinin litresinde 1,64 TL, motorinin litresine ise 1,63 TL zam uygulanacak. Yeni akaryakıt zammının bu gece yarısından itibaren devreye alınacağı ve pompa fiyatlarına yansıtılacağı da belirtilmişti. Ancak bu zam kararı ile alakalı olarak yeni bir sürpriz karar açıklandı.

ERTELEME UYGULANDI!

Akaryakıtta zam kararı ile alakalı alınan sürpriz kararın erteleme olduğu bildirildi. Bu gece yarısı uygulama girmesi beklenen zam kararı ileri bir tarihe ertelendi. Bu ileri tarih ile alakalı olarak herhangi bir açıklama yapılmadı. Bu sürpriz karar ile beraber akaryakıt fiyatlarında herhangi bir değişiklik yapılmayacak. Akaryakıt istasyonları mevcut fiyat tarifelerinden satışlara devam edecekler.

ZAM NEDEN ERTELENDİ?

Akaryakıtta çifte zam uygulanmasının erteleme kararının nedeni merak edildi. Bu konuda bazı değerlendirmeler yapılıyor. Küresel petrol piyasalarında fiyatlarda herhangi bir geri çekilme meydana gelmedi. Bunun yanında dolar kurunda da yükselişler gerçekleşti. Bu veriler ile değerlendirme yapıldığında akaryakıt zammının ertelenmesinde maliyetlerle alakalı herhangi bir olumlu gerekçe bulunmuyor.

Finans sektörü kaynaklarından gelen bilgilere göre akaryakıt zammında erteleme kararının ekonomi yönetiminin bir kararı olabileceği yorumları yapıldı. Akaryakıt zammının Haziran 2024 enflasyonunu olumsuz etkilemesinden endişe duyulduğunun altı çizildi. Memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan Temmuz maaş zamlarını direkt etkileyecek olan bu enflasyon rakamlarının akaryakıt zamları ile yükselmemesi için zammın 1 Temmuz sonrasına ertelendiği tahmin ediliyor. Böylece emekli ve memur maaşlarına yapılacak olan zamda kamu tasarrufu sağlanabilmiş olacak.

AKARYAKIT FİYATLARINDA SON DURUM!

Akaryakıt fiyatlarında son tarife merak konusu oluyor. Buna göre benzinin litresi İstanbul’da 40,29 TL’ye, Ankara’da 41,24 TL’ye ve İzmir’de 41,54 TL’ye satılıyor. Motorinin litresi için ise İstanbul’da 40,67 TL, Ankara’da 41,63 TL ve İzmir’de 42,02 TL fiyat tarifeleri uygulanıyor.