85 milyon bu rakamı bekliyor! TÜİK TEFE TÜFE Temmuz resmi kira artış oranı Haziran ayı enflasyon beklentisi 2024

Memur ve emekli maaşı Temmuz 2024 zam oranı ile Temmuz ayı resmi kira artışı zam oranı olarak uygulanacak Haziran enflasyonu beklentisi açıklandı. Ekonomistlerin enflasyon tahmini...
85 milyon bu rakamı bekliyor! TÜİK TEFE TÜFE Temmuz resmi kira artış oranı Haziran ayı enflasyon beklentisi 2024

85 milyon bu rakamı bekliyor! TÜİK TEFE TÜFE Temmuz resmi kira artış oranı Haziran ayı enflasyon beklentisi 2024 - Milyonlarca kişinin kaderini etkileyecek olan Haziran ayı enflasyonu için geri sayım başladı. Emekli ve memur maaşı Temmuz 2024 zammı ile Temmuz ayı resmi kira artış oranı için kullanılacak olan enflasyon oranı bayram dönüşü TÜİK tarafından Temmuz ayının ilk haftası içerisinde açıklanacak.

ENFLASYON NE ZAMAN DÜŞECEK?

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, 9 Mayıs'ta Merkez Bankası İdare Merkezi'nde düzenlediği bilgilendirme toplantısında, yılın 2. Enflasyon Raporu'nu paylaştı. Mayıs ayı enflasyon tahmininin sorulması üzerine Karahan, şu yanıtı verdi: "Enflasyonda zirveyi mayısta göreceğiz. Bu çok net. Zirvenin mayıs ayında olmasının bir sebebi geçen seneden kaynaklanan baz etkisi. Şu anki hesaplamalarımıza göre baz etkisi ve 25 metreküp altındaki ücretsiz doğal gaz kullanımının sona erecek olmasının etkisiyle, diğer fiyat gelişmelerini de göz önünde bulundurduğumuzda enflasyonda zirvenin yüzde 75-76 civarında olacağını öngörüyoruz. Mayıstan itibaren de düşmeye başlayacak."

enflasyon-dusus.jpg

EKONOMİSTLERİN HAZİRAN AYI ENFLASYONU, TEMMUZ 2024 KİRA ARTIŞ ORANI BEKLENTİSİ!

Merkez Bankası, reel ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 68 katılımcıyla gerçekleştirdiği haziran ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'ni yayınladı. Buna göre, geçen ay yüzde 2,56 olan haziran ayı TÜFE artışı beklentisi, bu anket döneminde yüzde 2,52'e düştü. Cari yıl sonu TÜFE artışı beklentisi ise yüzde 43,64'ten yüzde 43,52'e geriledi. TÜFE'de artış beklentisi 12 ay sonrası için yüzde 33,21'den yüzde 31,79'a, 24 ay sonrası için yüzde 21,33'ten yüzde 20,33'e indi.

TÜİK HAZİRAN 2024 TÜFE ENFLASYON VE TEMMUZ KİRA ARTIŞ ORANI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Haziran ayı enflasyonu rakamını Temmuz ayının ilk haftasına denk gelen 3 Temmuz 2024 Çarşamba günü açıklayacak. Aynı gün Temmuz ayı resmi kira artışı zam oranı ve memur, emekli maaşı ilk 6 aylık enflasyon farkı kesinleşmiş olacak.