81 ilde YENİ CEZA açıklandı! Alarm verildi denetimler başladı 4.810 TL idari para cezası kesilecek

Türkiye'de pek çok alanda düzen, sağlık ve huzurun korunması amacıyla belirlenen kurallar bulunuyor. Bu kuralların ihlali durumunda kişilere idari para cezaları uygulanırken 81 ilde 4.810 TL tutarındaki yeni ceza da az önce açıklandı.
81 ilde YENİ CEZA açıklandı! Alarm verildi denetimler başladı 4.810 TL idari para cezası kesilecek

Ülkemizde düzen, huzur, kişilerin sağlığı ve can güvenliğinin sağlanması amacıyla belirlenmiş olan önemli kurallar bulunuyor. Bu kurallara uyulması için sıklıkla uyarılar yapılırken denetimlerde sürdürülüyor. Belirlenmiş olan kurallara uymayan kişilere yönelik çeşitli yaptırımlar uygulanırken bir yeni ceza daha Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından açıklandı.

Türkiye'de Kurban Bayramı'nın idrak edileceği günler için geri sayım devam ederken bir dizi de önlem alındı. Kurban Bayramı için hayati derecede önem taşıyan konular hakkında alınan kararlar büyük bir önem taşırken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından alınan önlemler de açıklandı. Bu çerçevede bakanlık 4 bin 810 TL idari para cezasının verileceği bir kuralı daha açıklamış oldu.

UMUMA AÇIK ALANLARDA KURBAN KESENLERE 4 BİN 810 LİRA CEZA KESİLECEK

Kurban Bayramı süresince yetkili birimlerce çeşitli kararlar alındı. Kurban Bayramı'nda herhangi bir olumsuzluğa sebebiyet vermemek adına umuma açık alanlarda kurban kesilmemesi gerektiği ifade edildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kurban Bayramı süresince kurban satış ve kesim yerlerinde çevre kirliliğine neden olabilecek faaliyetlere karşı toplum ve çevre sağlığının olumsuz etkilenmemesi için tedbirlerini arttırdı.

81-ilde-yeni-ceza-aciklandi-alarm-verildi-denetimler-basladi-4-810-tl-idari-para-cezasi-kesile.webp

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından açıklanan kararlara göre umuma açık alanlarda kurban kesenlere ve atıklarını çevreye bırakanlara bakanlığın yetkili birimlerince 4 bin 810 lira ceza uygulanacak.

aw225762-03.jpg

Bakanlık park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık alanlar ile kurban satış ve kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlar ve kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanların tespit edilerek, cezai işleme tabi tutulacağını ifade etti.

aw225762-01.jpg

Bu kapsamda Çevre Kanunu'nun 20. maddesi gereği kuralları ihlal eden kişilere 4 bin 810 lira idari para cezası kesileceği bildirildi.

KURBAN ATIKLARINI ÇEVREYE BIRAKAN TESİSLERE 11.540 TL'DEN 465.585 TL'YE KADAR CEZA KESİLECEK

Öte yandan alınan önlemler yalnızca kurban kesenlerle sınırlı kalmadı. Kurban kesim yerlerinde yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını çevreye bırakan tesislere de toplu kesimler için 464 bin 585 lira, bu fiilin konutlarda gerçekleştirilmesi halinde ise 11 bin 540 lira ceza verileceği ifade edildi.

81-ilde-yeni-ceza-aciklandi-alarm-verildi-denetimler-basladi-4-810-tl-idari-para-cezasi-kesil.jpgKURBAN KESİMİNDE CEZA ALMAMAK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından alınan önlemler kapsamında hayvan pazarında, geçici kurban satış ve kesim yerlerinde, bayram sonuna kadar 24 saat esasıyla hizmet verecek "Bakanlıklararası Kurban Hizmetleri Kurulu", Kurban Hizmetleri Komisyonu üyesi kurumlar ile kolluk kuvvetlerince denetlenecek.

aw225762-02.jpg

Kurban kesimi sonucu oluşan atıklar, sızdırmaz, dayanıklı ve yüksek yoğunluklu siyah polietilen torbalara, torba hacminin üçte ikisini geçmeyecek şekilde konulacak.

Torbalar, ağzı iyice kapatılıp bağlanarak, Kurban Bayramı süresince düzenli hizmet verecek belediye temizlik ekiplerine teslim edilecek.

Söz konusu kuralların ihlali haline 4.810 TL'den 465.585 TL'ye kadar ceza kesilecek.