5 bin TL emekli ikramiyesinde son dakika! İptali için başvuru yapıldı

Milyonlarca emekli 5 bin TL emekli ikramiyesinde son dakika gelişmelerini yakından takip ediyordu. Aktarılan son habere göre ödemeler 11 Kasım’dan itibaren hesaplara yatırılmaya başlanacak. Ancak CHP düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.
5 bin TL emekli ikramiyesinde son dakika! İptali için başvuru yapıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamasında 5 bin TL Cumhuriyet ikramiyesinden sadece çalışmayan emeklilerin yararlanabileceğini, çalışan emeklilerin bu düzenleme dışında tutulacağını söylemişti. Bunun üzerine CHP, bu düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

ÇALIŞAN EMEKLİLERE ÖDEME YOK

Konu ile ilgili CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın tarafından önemli bir açıklama geldi. Günaydın, açıklamasında 7464 sayılı Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında emeklilere verilecek olan 5 bin TL ödemeden sadece çalışmayan emeklilerin yararlanabileceğini söyledi.

2023/07/28/zamli-emekli-maasi.jpg

“5 BİN TL YETERSİZ”

Günaydın, emeklilere bütçe yetersizliği sebebi ile para verilmediği iddialarına vurgu yaparak, emeklileri açlık sınırı altında yaşamaya mahkum etmenin zulüm olduğunu belirtti. 5 bin TL ödemenin yetersiz olduğunu ifade eden Günaydın, çalışan emeklilere ödeme yapılmamasının da insan haklarına aykırı olduğunu vurguladı.

CHP Grup Başkanvekili Günaydın, yaptığı açıklamasında bu düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını ifade ederek, düzenlemenin iptal edilmesi için iptal dilekçesini sunduğunu belirtti.

EMEKLİLERE ÖDEME BAŞLIYOR

Bu gelişme üzerine emeklilere ödemelerin ne zaman yapılacağı merak ediliyordu. Aktarılan son habere göre çalışmayan emeklilere ödemeler 11, 12, 13 ve 14 Kasım tarihlerinde hesaplara yatırılacak. Daha önce de belirtildiği gibi çalışan emekliler bu ödemenin dışında tutulacak.