2021 Pasaport Ücreti Ne Kadar?

2021 yılında pasaport için ödenecek miktar her yıl değişmekle birlikte bu yıl 6 aylık ise 368.30 lira, 1 yıllık ise 464.40 kuruş olmuştur.

EKONOMİ 13.11.2020, 14:24

2021 Pasaport Ücreti Ne Kadar?

2021 yılında pasaport için ödenecek miktar her yıl değişmekle birlikte bu yıl 6 aylık ise 368.30 lira, 1 yıllık ise 464.40 kuruş olmuştur.

EKONOMİ 13.11.2020, 14:24
2021 Pasaport Ücreti Ne Kadar?

Harç parası ve defter bedeli olarak iki ödemenin toplam miktarı pasaport ücretinin ne kadar olduğunu gösterir. Her yıl yeniden belirlenen bu ücretlerin güncel bilgilerine resmi pasaport başvuru ücretleri sayfasından ulaşılabildiği gibi 2021 Pasaport ücreti bilgilerine de ulaşılabilir.

Pasaport Nedir?

Bir tür kimlik olan pasaport, yurt dışına seyehat ederken kullanılan ve uluslararası şekilde kabul edilen, farklı çeşitleri olan bir belgedir. Talep edilmesi üzerine yetkili kurumlar tarafından alınabilir. Eskiden Emniyet Genel Müdürlüğünden çıkartılan pasaport 2018’den bu yana Nüfus Müdürlükleri’ne başvuru yapılarak alınıyor. Online ya da doğrudan Nüfus Müdürlüğü’ne gidilerek de pasaport başvurusu yapılabilir. Pasaport başvurusu, yasalarca belirlenmiş ücretlere ve kurallara tabidir. 25 yaşından sonra defter bedeli ödemek, öncesinden ödemeye ihtiyaç duymadan yalnızca harç parası ödeyerek çıkartmak mümkün olması ücret kurallarına örnek olabilir.

Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Pasaport için gerekli belgeler alınacak pasaport çeşidine göre değişiklik gösterir. Ancak tüm pasaportlarda ortak olarak istenen belgeler aşağıdaki gibidir;

  • Nüfus cüzdanı ya da kimlik kartı
  • Pasaport ve defter bedelinin ödendiğine dair bankadan alınmış makbuz
  • Daha öncesinde pasaport çıkarılmışsa eski pasaport
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Reşit olmayan bireyler için muvafakatname
  • Harçsız pasaport talep edenler için öğrenci belgesi gerekmektedir.

İstenilen pasaport çeşidine göre bu evraklara ek olarak engelli çocuğa sahip ise sağlık raporu, memuriyet durumu varsa belgeleri veya emeklilik belgesi gibi belgeler eklenebilir.

Pasaport Çeşitleri Nelerdir?

Türkiye’deki dört çeşit pasaport türü şunlardır;

  • Bordo pasaport (Umumi Pasaport)
  • Yeşil pasaport (Hususi Pasaport)
  • Gri pasaport (Görev pasaportu / Hizmet Pasaportu)
  • Siyah pasaport (Diplomatik Pasaport)

Ülke dışındayken pasaport kaybedilmesi, pasaportun süresi dolması ya da sınır dışı edilme gibi sebeplerden dolayı normal pasaport geçerliliğini yitirir. Bu gibi durumlarda ise bulunulan ülkedeki ya da ildeki ana karakola gidilip Geçici Pasaport ya da Seyehat Belgesi istenir. Pasaport yerine verilen bu geçici belgeler tek kullanımlıktır.

Yorumlar (0)