2019 Yılı BES Kesintisi Ne Kadar?

Birikim yapmak ya da farklı sebeplerden dolayı özellikle bireysel emeklilik yaptırmayı düşünenler için belirlenen ödeme tutarları değişmektedir.

EKONOMİ 19.08.2019, 09:13

2019 Yılı BES Kesintisi Ne Kadar?

Birikim yapmak ya da farklı sebeplerden dolayı özellikle bireysel emeklilik yaptırmayı düşünenler için belirlenen ödeme tutarları değişmektedir.

EKONOMİ 19.08.2019, 09:13
2019 Yılı BES Kesintisi Ne Kadar?

Günümüzde yaygın olarak tercih edilen bireysel emeklilik sistemi özellikle aktif şekilde çalışma hayatına devam edenlerin kazançlarının bir kısmını biriktirme imkanı elde edilmesini sağlamaktadır.

2017 yılında yapılan düzenlemelerin ardından zorunlu hale getirilmiş olan BES özellikle birikim yapılabilmesi amacıyla tercih edilmektedir. Çalışan kişiler için zorunlu tutulması durumunda birikim yapmak isteyenler için tercih edilebilecek seçeneklerden biri haline gelmektedir. Aynı zamanda teşvik amaçlı devlet tarafından ödenen %25 oranındaki teşvik birikimin daha da artmasını sağlamaktadır.

Zorunlu BES Kesintisi

Çalışanlar için zorunlu hale getirilen bireysel emeklilik sistemi kesintisi özellikle yapılacak olan ödemeler konusunda belirlenen tutar üzerinden işlem yapılmasını sağlamaktadır. Çalışanların gönüllü olarak katılması mümkündür. Zorunlu olarak yapılan işlemlerin ardından belirlenen süre içerisinde istemeyen çalışanlar sistemden çıkış yaparak birikim yapmayı reddedebilirler.

Zorunlu olarak dahil edilen kişiler iki ay içerisinde cayma hakkı tanınmaktadır. İki ay içerisinde isteyenler cayma hakkını kullanarak sistemden çıkış yapabilirler. Çalışan kişi sayısına göre yapılacak olan değerlendirmeler doğrultusunda otomatik olarak sisteme geçiş yapılması söz konusu olmaktadır. 100 ile 249 arasında çalışanı bulunan şirketler 1 Temmuz 2017 tarihinde otomatik olarak sisteme geçiş yapmıştır. Daha az miktarda çalışanı bulunanlar için belirlenen tarihlere göre işlem yapılmaktadır.

Maaşlardan Ne Kadar Kesintisi Yapılır?

Otomatik olarak işleyecek olan sistem sayesinde çalışanların maaşından belirlenen oranda kesinti yapılmaktadır. Bu sayede sisteme yatırılacak olan tutar üzerinden birikim imkanı sağlamaktadır. Belirlenen maaşlar özellikle kesilecek olan miktarı etkilemektedir. Çalışanların maaşları üzerinden yapılan hesaplamalarda 2019 BES kesintileri için en düşük tutar 53 TL olarak belirlenmiştir. En yüksek tutar ise 340 TL olarak belirlenmiştir.

Aylık birime bakılarak esas kazancının 3000 TL olması durumunda kişilerin maaşlarından 90 TL tutarında kesinti yapılmaktadır.

Aylık prim kazancı 4500 TL olanlar için BES kesintisi maaşlardan 135 TL olarak yapılmaktadır.

Aylık prim esas kazancı 5000 TL olanlar için kesinti 150 TL tutarında yapılmaktadır.

Yorumlar (0)