Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı YÖKDİL

Dil yeterliliğini belirlemek için yapılan sınavlara bir yenisi daha yani YÖKDİL sınavı eklendi.
Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı YÖKDİL

YÖKDİL sınavı doktora öğrencileri, lisansüstü ve doçentlik başvurularında kullanılmak üzere dil yeterliliğini gösterecek. Daha önce bu yeterlilik YDS sınavı ile belirleniyordu. Yani artık akademik boyutta kariyer yapmak isteyenler YDS’ye değil, YÖKDİL’e girecekler.

Baraj Sınavı

Bahsi geçen kişiler için dil yeterliliği baraj niteliğinde ve kariyerlerinin devamı için şart. Ancak maalesef yabancı dil öğreniminin oldukça başarısız olduğu ülkemizde çoğu kişiler bu yabancı dil sınavında başarı gösteremiyordu. Bu nedenle de doktora öğrencileri, doçentlik başvurusu yapacaklar, lisansüstü başvurusu yapacaklar bu sınava girecek. Bu nedenle de sınavın YDS sınavından daha kolay olması ve kişilerin gereken puanları alabilmesi amaçlanıyor. Çünkü Yekta Saraç, akademik camiadan gelen sınavın zorluğuna ilişkin eleştiriler üzerine değişiklik yapıldığından bahsetmişti.

Sorular ve Kapsam

YÖKDİL sınav soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmaktadır. Sınav koordinasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından sağlanmaktadır. Bu nedenle başvurular da Anadolu Üniversitesi Aday İşlemleri Sistemi üzerinden yapılacaktır.

Yeni getirilen bu sistem kaldırılmış olan ÜDS sınavının değiştirilmiş hali gibi. Çünkü sınavlar Sosyal Bilimler, Fen bilimleri, Sağlık Bilimleri ve İngilizce alanında yapılıyor. İlk olarak 2017 baharında yapılan bu sınavda adaylara 80 soru sorulmaktadır. YÖKDİL sınavına giren adaylar YDS sınavına da girebilmektedirler. Her iki sınavın geçerliliği eşit düzeydedir. Bu da YDS’ye alternatif sunulduğunun göstergesidir.