YÖKDİL Sınavı Nedir? YDS Ve ÜDS Farkı Nedir?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından kısa bir süre önce uygulamaya geçirilen Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) ile bir yabancı dil sınavı daha hayata geçirildi.
YÖKDİL Sınavı Nedir? YDS Ve ÜDS Farkı Nedir?

Bu sınav özellikle doktora öğrenciliği ve doçentlik başvuru için gereken dil şartını sağlamak için getirilen. Akademik alanda çalışan kişiler dil yeterliliğini bu sınav ile belirleyebilecek. Bu sınavın soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanacak. Sınavın uygulanması ile Eskişehir Anadolu Üniversitesi tarafından yapılacak. İlk olarak İngilizce sınavı için başlatılan bu sınav daha sonra Almanca, Fransızca ve Arapça olarak genişletilecek. Sınav iki yılda bir uygulanacak.

YDS ve ÜDS'den Farkı Nedir?

YÖKDİL sınavına girecek olan adaylar yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim alan, doçentlik sınavına başvuranlar, yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyen adaylar gibi pek çok kişi girebiliyor. Ancak bu sınav sonucu akademik başvurularda baz alınıyor. Adaylar bu sınavla birlikte YDS ve ÜDS sınavlarına da girebiliyor. Doktora başvurusu yapacaklar sınavdan en az 55, doçentlik başvurusu yapacaklar ise en az 65 puan almalıdır.

YÖKDİL sınavında da diğer sınavlar gibi yabancı dil bilgisi yazılı olarak ölçülecek. Konuşma veya dinleme becerileri ölçülemeyecek. Bu sınavın YDS'den en büyük farkı ise adaylara alanına özgü sorular sorulacak olmasıdır. Sosyal bilimler, beşeri bilimler, sağlık bilimleri, fen ya da mühendislik alanları gibi pek çok spesifik alandan sorular olabilecek.