YÖKDİL Sınavı Ne Zaman?

Yabancı dil sınavı için başvurulan ve 7. kez düzenlenen YÖKDİL sınavı hakkında çok sayıda çözüm bulabilirsiniz.

EĞİTİM 16.08.2019, 10:28

YÖKDİL Sınavı Ne Zaman?

Yabancı dil sınavı için başvurulan ve 7. kez düzenlenen YÖKDİL sınavı hakkında çok sayıda çözüm bulabilirsiniz.

EĞİTİM 16.08.2019, 10:28
YÖKDİL Sınavı Ne Zaman?
13-23 Eylül tarihlerinde başvuru yapılacak olan YÖKDİL Sınavı tarihi çok sayıda kişi tarafından merak ediliyordu. Çok fazla talebin olduğu bu sınav dil puanına ihtiyaç duyanlar için son derece önemlidir. Sınav tarihi 3 Kasım olarak belirlenmişken, Fen, Sağlık ve Sosyal Bilimler konusunda hizmet veriliyor. Ankara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi birlikteliğinde gerçekleştirilen bu sınav yılda iki kez uygulanıyor.

 

YDS sınavının daha kapsamlısı olan bu sistem, özellikle profesyonellere hitap etmektedir. Doçentler, Akademik kariyer tercih edenler ve bilimsel açıdan kariyerini sürdürmek isteyenler için bu sınav çok önemlidir. YÖKDİL sınavının sonuçlarına göre açıklanacak olan paun dil tazminatı almamak ve dilin yeterliliği konusunda resmi bir belge almak için

 

YÖKDİL YDS Farkı
YÖKDİL’in YDS’ten farkı uzmanlık alanlarına hitap etmesidir. Yani bu sınav söz konusu olduğunda uzmanlık alanınıza göre seçim yaparak süreci takip edebilirsiniz. Genelde akademik kariyer tercih edenler ya da yurt dışında mesleğini profesyonel olarak sürdürmek isteyenler için çözüm sağlamaktadır. YÖKDİL sınavı ne zaman diye merak edenler çok sayıda çözüm bulmak için yılda iki kere yapılan bu sınava girer. TUS, Doçentlik ve benzer alanlar için önemli olan bu sınav sayesinde dil tazminatı adı verilen sisteme özgü olarak kullanılmaktadır.

 

YÖKDİL Ne Kadar Geçerlidir?
YÖKDİL sınavının geçerliliği konusunda bir zaman sınırlaması yoktur. Bu yüzden istenilen zamanda kullanılabilir. Sürecin en iyi şekilde planlanması için uzmanlık sonrası bu sınava girilerek çok sayıda denklik alınması sağlanabilir. Çözüm odaklı destek bulmak istediğinizde akademik kariyerinize ek olarak bu sınavı da almanız önemli olacaktır.

 

YÖKDİL Sınavının Kapsamı Nedir?
YÖKDİL sınavı tarihi geldiğinde adayların karşısında 5 çoktan seçmeli toplan 80 soru vardır. Fen, Mühendislik, Sağlık Sosyal ve Beşeri Bilimler olmak üzere çok kategoride uygulanır. Ortalama 3 hafta sonra açıklanan sınav sonuçları istediğiniz zaman geçerli olacak bu sistemin son aşamasıdır. ÖSYM sitesi üzerinden sınav sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

Yorumlar (0)