YÖK Başkanı az önce açıkladı! Üniversitelerde uzaktan eğitim kararı geldi

Gelen bir son dakika haberine göre Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından önemli bir açıklama yapıldı. 6 Şubat depremlerinde ağır hasar alan bazı illerde üniversitelerin 1 yıl uzaktan eğitimle eğitime devam edebilecekleri belirtildi.
YÖK Başkanı az önce açıkladı! Üniversitelerde uzaktan eğitim kararı geldi

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Özvar tarafından açıklama az önce geldi. Özvar, yaptığı açıklamasında deprem bölgesindeki üniversitelerle ilgili açıklama yaparak, “Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay ve Malatya'daki üniversiteler isterlerse 1 yıl uzaktan eğitim yapabilecek" ifadesini kullandı.

ÖZEL ÖĞRENCİLER OLACAKLAR

Özvar, deprem bölgesindeki üniversitelerle ilgili açıklama yaptı. Özellikle Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay ve Malatya bölgelerindeki üniversitelerin 1 yıl uzaktan eğitim yapabileceğini ifade etti. Bununla birlikte yine aynı bölgedeki üniversite öğrencilerinin de diğer illerdeki üniversitelerin aynı bölümlerinde özel statülü öğrenciler olarak eğitim alabileceği ifade edildi.

ÖĞRENCİLERİN MĞDUR OLMAMASI İÇİN BU KARAR ALINDI

Başkan Özvar, açıklamasının devamında depremden etkilenen öğrencilerin uzaktan eğitimle eğitimlerine kesintisiz bir şekilde devam edebileceklerini ifade ederek, “Bu karar, öğrencilerimizin mağduriyet yaşamaması için alındı" ifadelerini kullandı.

ÜNİVERSİTELER UZAKTAN EĞİTİM Mİ VERECEK?

Yeni öğrenim döneminin hızla yaklaşması sonrasında öğrenciler üniversitelerin online olup olmayacağını merak etmeye başladı. YÖK geçtiğimiz günlerde sadece bu yıla mahsus olmak üzere üniversitelerin online eğitim yapabileceğini ve bu kararın sadece depremden etkilenen 4 il için geçerli olacağını açıklamıştı. Bu illerin ise Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illeri için geçerli olacağı belirtilmişti.

Türkiye 6 Şubat sabahına büyük bir felakete uyanmıştı. Aynı gün içerisinde 7.7 ve 7.6 şiddetindeki deprem 11 ilde ağır yıkama yol açmıştı. YÖK bunun üzerine harekete geçerek, 4 ildeki öğrenciler için yeni karar alındığını duyurdu. Bölgedeki 7 üniversitenin uzaktan eğitimle eğitime devam edecek.