YÖK açıkladı! 11 ilde 106 üniversite binası hasarlı

YÖK Başkanı Özvar tarafından yapılan açıklama ile birlikte Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem nedeni ile 106 üniversitenin hasarlı olduğu öğrenildi.
YÖK açıkladı! 11 ilde 106 üniversite binası hasarlı

6 Şuabt tarihinde meydana gelen deprem felaketinin ardından Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, deprem felaketi nedeni ile üniversitelerde yaşanan hasarlardan bahsetti. Deprem felaketinin yaşanmasının ardından alınan ani bir karar ile birlikte okulların online bir şekilde devam etmesine karar verilirken bunun yanı sıra da depremin ardından üniversitelerdeki son durum da açıklandı. 

AĞIR HASARLI BİNA SAYISI 106! 

Depremden etkilenen 11 ilde üniversitelerin durumunu açıklayan YÖK Başkanı Özvar, "11 ildeki 18 üniversitemizin yerleşkelerindeki bina hasar durumuna bakıldığında ise ağır hasarlı 106, az hasarlı 410, hasarsız 606 bina olduğunu tespit etmiş bulunmaktayız. Bununla birlikte, kampüslerimizin genel olarak şehirlerdeki diğer birçok kurum binalarına göre daha iyi durumda olduğunu ve birçok yerde kamu hizmetlerinin bu kampüsler aracılığıyla koordine edildiğini paylaşabilirim. Deprem bölgesinde ailesi ikamet edenlerden halen kayıtlı 545 bin öğrencinin yaklaşık 246 bini söz konusu 11 ilde öğrenim görmektedir. Bu öğrencilerden yaklaşık 161 bini ailesinin ikamet ettiği ilde öğrenimini sürdürmektedir. Buna ilaveten, bölgede öğrenim gören 332 bin önlisans ve lisans öğrencisinin 86 bininin bölge dışından gelen öğrencilerden oluştuğunu paylaşmak isterim." şeklinde açıklamalarda bulundu. 

DEPREM BÖLGESİNDE GÖREV YAPAN PERSONEL SAYISINI AÇIKLADI! 

Tüm bunların yanı sıra deprem bölgesine destek olmak amcı ile görevlendirilmiş olan personel sayısından bahseden YÖK Başkanı, "Öncelikle, depremden doğrudan etkilenen illerde 16'sı devlet 2'si vakıf olmak üzere 18 üniversitemiz mevcuttur. Türkiye'deki açık öğretim hariç toplam 4 milyon 187 bin yükseköğretim öğrencisinin yaklaşık 377 bininin bu 11 ildeki üniversitelerde kayıtlı olduğunu dile getirmek isterim. Bu sayı, bölgedeki üniversitelerin, ülkemizdeki toplam örgün öğrenci sayısının yüzde 9'una ev sahipliği yaptığını göstermektedir. Bölgede öğrenimlerine devam eden yüksek lisans ve doktora öğrenci sayısı ise yaklaşık 45 bindir. Depreme maruz kalan uluslararası öğrenci sayısı ise yaklaşık 17 bindir. Öğrencilerimizle birlikte bölgede yer alan ve depremden doğrudan zarar gören 18 üniversitemizde görev yapan yaklaşık 17 bin akademisyenin de yaşanan felaketten etkilendiğini hatırlatmak gerekmektedir. Deprem bölgesinde bulunan üniversitelerimizde görev yapan idari personel sayımız ise yaklaşık 30 bindir." ifadelerine yer verildi. 

Daha önce de YÖK tarafından yapılan açıklamalara göre üniversitelere katkı payı ödemelerinin 11 il için geçerli olmadığı, ödeme yapanların ise iadelerinin gerçekleştirileceği öğrenildi.