Yeni Eğitim Dönemine Yeni Müfredat

Malum herkesin bildiği üzere 2017-2018 yeni eğitim ve öğretim dönemi başlangıcına az bir zaman kaldı. Bu sene yeni okula başlayacak öğrencileri ise sürpriz bir müfredat değişikliği karşılıyor.
Yeni Eğitim Dönemine Yeni Müfredat

Aslında yapılan bu müfredat değişikliğinin tüm öğrencileri kapsadığını söylemek daha doğru. Zira yapılan değişiklikler ve yenilikler tüm okul kademelerini kapsayacak şekilde düzenlenmiş bir halde karşımıza çıkıyor.

Yeni Müfredat Sürprizleri Neler Olacak?

Yeni müfredat değişiklikleri kapsamında müfredattan çıkarılan ve müfredata yeni eklenen konular ve üniteler yer alıyor. Örneğin evrim teorisi ünitesi artık müfredatta yer almıyor. Cihat kavramı ise müfredata yeni eklenen bir konu olarak artık kitaplarda ve yeni müfredat programında yerini alıyor. Çağdaş Türkiye ünitesi ve Atatürkçülük ünitesi ise yeni müfredatta birleştirilmiş bir şekilde yer alıyor. Eskiden ayrı ayrı iki ünite şeklinde okutulan bu dersler artık tek bir ünitede toplanarak okutulacak ve tek bir ünite şeklinde müfredat içinde yer alacak.

Toplumsal İçerikler De Mevcut

Yeni müfredatta çevre ve toplumsal duyarlılık konusunda da önemli düzenlemeler bulunuyor. Pozitif ayrımcılık, kadına şiddet, cinsiyet ayrımcılığı, kadın-erkek eşitliği gibi konular üzerinde durulan içerikler yeni müfredat kapsamına alınmış durumda.

Yeni eğitim müfredatında bağımlılık konusuna da dikkat çekiliyor. İnternet ve oyun bağımlılığı gibi hususların çocuklar üzerindeki olumsuz etkisine değiniliyor. Bu şekilde teknolojinin zararlı etkileri hakkında öğrencilerin bilinçlendirilmesi ve bu tip bağımlılıklardan zarar görmemesi amaçlanıyor.