Yeni Dönem Bu Ders Yılında Başlayacak

5. sınıflara yabancı dil hazırlık uygulaması bu yıl başlayacak. Hazırlıklar ilk ders yılının başlangıcı olan 18 Eylül’de 621 okuldaki 110 bin öğrenciyle birlikte başlıyor.
Yeni Dönem Bu Ders Yılında Başlayacak

MEB tarafından ortaokul 5. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak yapılacak olan yabancı dil hazırlık sınıfı uygulaması, öğrencilerin yabancı dil sorunlarını ortadan kaldırmak için başlıyor. Sürekli değişiklik gösteren eğitim sisteminde ne yapacağını şaşıran öğrenciler, bu uygulama ile birlikte yabancı dil öğrenme imkanlarını hızlandıracaklar.

Hedef Yazılı ve Sözlü İngilizce Bilgisini Geliştirmek

Eğitimde devrim niteliğinde bir dönüşüm olarak nitelendirilen bu uygulama, öğrencilerin en az 1 yıl İngilizce hazırlık eğitimi almalarının yazılı ve sözlü İngilizce dil becerilerini ileri düzeyde geliştirilebilmesi için hayata geçirildi.

Yabancı dilde yol haritası çalıştayının uzun süren araştırmaları sonucu özel ihtisas komisyonu kurularak oluşturulan bu uygulama ile yeni müfredatla birlikte eğitimle köklü bir değişikliğin yapılması hedefleniyor.

Okuma Kitapları Zorunluluğu

Okuma kitaplarının zorunlu olacağı uygulamada, etkili bir şekilde yabancı dil konuşma, anlama ve yazma alışkanlıklarının geliştirilmesi hedefleniyor. Öğrencilerin ilgisini çekmek için gerçek hayattan olan konular ve diyalog ağırlıklı dersler yapılacak. Haftada 15 saat alınacak olan İngilizce eğitimi ile öğrencilerin İngilizce dersinden geçmeleri yerine, dili öğrenip geçmeleri sağlanacak.

Ayrıca öğrencilerin kendilerini en iyi şekilde ifade edebilmeleri için çeşitli etkinliklerle desteklenecek olan dil eğitimin başarılı olup olmayacağı bu yıl sonunda anlaşılacak.