Uşak’ta kitap okuma oranı; “Eh işte”

Türkiye’nin illere göre kitap okuma sıralaması açıklandı. Uşak en çok kitap okuyan iller sıralamasında 47. sırada yer aldı.
Uşak’ta kitap okuma oranı; “Eh işte”

Online kitap satış platformu İdefix, Türkiye'nin kitap okuma istatistiklerini yayınladı. Bu istatistiğe göre en çok kitap okuyan il Ankara oldu. İlimiz Uşak ise ‘eh işte’ tabir edilen 47. sırada yer aldı.

Türkiye’de 47. Ege Bölgesinde sondan ikinciyiz

Online kitap satış platformu İdefix, geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin okuma haritasını çıkardı. Bu haritaya göre Türkiye’nin illere göre kitap okuma sıralaması belirlendi.

Türkiye’de en çok kitap okuyan 10 il; Ankara, İstanbul, Muğla, İzmir, Eskişehir, Çanakkale, Tunceli, Edirne, Yalova ve Kocaeli olarak açıklandı. Uşak Türkiye sıralamasında kendine 47. sırada yer bulabildi.

Uşak’ın coğrafi olarak bulunduğu Ege Bölgesindeki diğer illere göre de kitap okuma oranı pek parlak görünmüyor. Ege Bölgesinde en çok kitap okuyan il, Muğla (3) olarak açıklandı. Muğla’yı, İzmir (4), Aydın (17), Denizli (25), Afyonkarahisar (29) ve Manisa (38) takip ediyor.

Sondan bir önceki il Uşak olurken, Türkiye sıralamasında 60. sırada yer alan Kütahya, Ege Bölgesinde de son sırada yer alıyor.

UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü), Türkiye’nin kitap okuma oranına göre dünyada 86’ncı sırada yer aldığını açıklamıştı. Türkiye’nin kitap endüstrisinde iyi düzeylerde olduğu bilinse de, elde edilen verilere göre aynı başarıyı okuma oranında gösteremediği görülüyor.

SIRALAMA NASIL YAPILIYOR?

İdefix, web sitesinde son 6 ayda satın alınan kitapları göz önüne alarak bu listeyi hazırlıyor. Bu şekilde Türkiye’nin hangi şehrinde hangi kitabın satın alındığı kolaylıkla ortaya çıkmış oluyor. Bu veriler ışığında; son altı ayda satılan kitap adedi, bir şehirde satın alınan kitap adedi gibi veriler hesaplanabiliyor.

HANGİ YAZARLAR VE HANGİ KİTAPLAR TERCİH EDİLİYOR?

Stefan Zweig, Zülfü Livaneli ve Yuval Noah Harari, birçok şehirde en çok sevilen yazarlar arasında bulunuyor.

Sabahattin Ali, Yaşar Kemal ve Jules Verne gibi isimler de okurlar tarafından sevilen diğer yazarlar arasında öne çıkıyor.

İş Bankası Kültür Yayınları, Can Yayınları ve Yapı Kredi Yayınları da en çok tercih edilen yayınevleri arasında dikkat çekiyor.

(SALİH KILINÇ / HABER)