Uşak Üniversitesi'nden GreenMetric’te büyük başarı!

Tüm dünyada yer alan üniversitelerin sıralamaya tabi tutulduğu UI GreenMetric Dünya Üniversiteleri SıralamaSistemi”nde Uşak Üniversitesi büyük bir başarıya imza atarak yine ilk 1000 üniversite arasına adını yazdırmayı başardı.
Uşak Üniversitesi'nden GreenMetric’te büyük başarı!

Tüm dünyada eğitim veren üniversitelerin girmek için yarıştıkları “UI GreenMetric Dünya Üniversiteleri Sıralama Sistemi" sonuçları açıklandı. Uşak Üniversitesi bir kere daha en iyilerin yer aldığı ilk 1000 içerisine girerek büyük bir başarı gösterdi.

Açıklanan listede Uşak Üniversitesi ilk 1000 üniversite içerisinde bir önceki seneye oranla 113 sıra yükselme başarısını göstererek 676. sıraya yükselirken 4370 olan puanını ise 5625'e yükselmiş oldu. Türkiye'de sıralama içerisine girmeyi başaran 98 üniversite arasında ise Uşak Üniversitesinin sıralamadaki yeri 59. olarak yer aldı.

UŞAK ÜNİVERSİTESİ'NDEN BİR BÜYÜK BAŞARI DAHA!

Dünya üniversitelerini; çevreye duyarlılık, enerji, atık, ulaşım yönetimi ve sürdürülebilirlik alanlarında değerlendiren “UI GreenMetric Dünya Üniversiteleri Sıralama Sistemi” 2023 yılı sonuçlarına göre Uşak Üniversitesi 113 sıra yükselerek 676 sırada yer aldı. 2022 yılında puanı 4370 olan Uşak Üniversitesi puanını da 5625’e çıkardı.

usak-1-003.jpg

Dünyadaki önemli akreditasyon kurumları olan Webometrics, SCImago, THE ve QS gibi uluslararası kuruluşların sıralamalarında her yıl sırasını üstlere taşıyan Uşak Üniversitesi, 2023 yılında bir kez daha UI GreenMetric (Dünya genelinde "En yeşil kampüsler") sıralamasında ilk bin üniversite arasına girmeyi başardı. Türkiye’den 98 üniversitenin girdiği listede Uşak Üniversitesi 59’uncu sırada bulunuyor.

usak-2-003.jpg

Üniversitelerin yeşil kampüs, sürdürülebilirlikle ilgili mevcut durumlarını ve politikalarını değerlendiren GreenMetric sıralamasında Uşak Üniversitesinin her yıl daha da üst sıralara yükseldiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, “Üniversite yöneticilerinin ve paydaşlarının ilgisini çekmek suretiyle, küresel iklim değişikliği, enerji ve su tasarrufu, atık geri dönüşümü ve yeşil ulaşım ile mücadeleye daha fazla dikkat gösterilmesini teşvik etmeyi amaçlayan UI GreenMetric 6 kriterdeki 39 gösterge aracılığıyla, üniversitelerin çevresel taahhütlerini ve girişimlerini değerlendiriyor. Üniversitemiz bu kriterlerde her yıl daha da öne çıkıyor. Bu kriterlere uyarak öğrencilerimize çevre dostu bir kampüs sunarken geleceğimiz olan çocuklarımıza da yaşanabilir bir dünya bırakmaya çalışıyoruz.” dedi.

siralmama.jpg

Uluslararası düzeyde 1183 üniversite sıralamada yer alırken Uşak Üniversitesi sıralamadaki yerini 2022 senesine oranla 113 basamak yükseltme başarısını göstererek 676. basamağa tırmandı. Topladığı puanlarla Uşak Üniversitesi Avrupa, Rusya ve ABD'de yer alan çok sayıda üniversitesi geride bırakmayı başardı.