Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş göreve başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Uşak Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Ekrem Savaş,  düzenlenen törenle görevini Rektör Vekili Prof. Dr. Sayın Dalkıran'dan devraldı
Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş göreve başladı

Rektörlükteki devir teslim töreninde konuşan Savaş, kendisine güvenip bu göreve layık gören Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’a teşekkür etti. 

Üniversitelerin temel görevlerinden birinin bilgi üretmek, yenilik yapmak, bölgenin ve ülkenin ihtiyacı olan teknolojiyi üretmek olduğunu dile getiren Savaş, şunları kaydetti:

"Üniversite olarak sorumluluğumuzun farkında olup Uşak’ın sosyoekonomik ve kültürel kalkınmasına, hatta iş dünyasının gerek duyduğu teknolojik altyapıyı oluşturmada etkin rol oynayacağız. Tüm bunları yaparken başta yerel yönetimler olmak üzere, tüm sivil toplum kuruluşları ile beraber yakın işbirliği içerisinde bulunacağız. Üniversitemize yüklenmiş olan yeni misyon ve vizyon farklılaşmasını en iyi şekilde yürüterek tüm paydaşlarımız ile çok sıkı bir bağ içerisinde olacağız." 

Savaş, Uşak Üniversitesinin ulusal ve uluslararası bilim dünyasında yerini alması için tüm öğretim üyeleri ile el birliği içinde daha çok çalışacaklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Son bir yıl içerisinde Uşak Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürüten Prof. Dr. Dalkıran’a huzurlarınızda teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dilerim. Bundan sonraki çalışmalarımızda kendisinin deneyimlerinden istifade edeceğimizi de belirtmek isterim. Uşak Üniversitesi Rektörü olarak, ön yargılardan uzak, hiçbir ayrım gözetmeden adalet ve liyakat prensiplerine bağlı, herkesin rektörü olarak görev yapacağımı belirtirim. Yeni dönemin üniversitemiz çalışanlarına, öğrencilere, Uşak halkına ve tüm Türkiye için hayırlı olmasını diliyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Sayın Dalkıran, görevi Prof. Dr. Ekrem Savaş’a devretti. 

Eski Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, Uşak Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında 22 Aralık 2016'da gözaltına alınmasının ardından sevk edildiği adliyede, "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçlamasıyla tutuklanmıştı. Çelik, Uşak 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan yargılama sonucunda 27 Kasım 2017'de 7 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. 

Uşak Üniversitesinde rektörlük görevi Prof. Dr. Sayın Dalkıran tarafından vekaleten yürütülüyordu. 

- Prof. Dr. Ekrem Savaş 

Uşak'ın Ulucak köyünde 1955 yılında doğan Ekrem Savaş, ilk orta ve lise eğitimin ardından 1980 yılında Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümünü derece ile bitirdi. Lisans dercesinin ardından 1983 yılında yüksek lisans, 1986 yılında ise doktora derecesi yapan Savaş, 1988 yılında doçent, 1993 yılın da ise profesör odu. 

Savaş, Hindistan Utkal Üniversitesi ve Indian Teknoloji Enstitüsünde, İngiltere’nin Leicester Üniversitesinde, ABD'deki University of Florida ve Indiana Üniversitesinde araştırma ve çalışmalar yaptı.

TÜBİTAK ARDEB Genel Yürütme Kurul Üyeliğine 2010 yılında, Türkiye Bilimler Akademisi asil üyeliğine ise 2012 yılında seçilen Savaş, 190'ı SCI tarafından taranan dergilerde olmak üzere toplam 280’nün üzerinde uluslararası bilimsel makale ve basılmış iki kitaba sahip bulunuyor.

Halen 6 uluslararası derginin editörlüğünü ve 100’e yakın derginin bilimsel hakemliğini yapmakta olan savaş, 2004 yılında alanında yapmış olduğu çalışmalarından dolayı American Biographical Enstitüsü tarafından Amerikan Şeref madalyası ödülü almıştır. Aynı çalışma için 2004 yılında yine yılın eğitimcisi ödülüne layık görüldü. Ayrıca, çalışmalarından dolayı başta 2008 yılında İstanbul Ticaret Odasının Teşvik ödülü olmak üzere birçok ödül aldı. 

İyi derecede İngilizce bilen Savaş,  30 Kasım 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Uşak Üniversitesi Rektörü olarak atandı.