Uşak Üniversitesi'nde “Sürdürülebilir Kimyasal Süreçler” Sempozyumu

Uşak Üniversitesi ve İngiltere University of Warwick işbirliğiyle, Uşak Üniversitesi ev sahipliğinde “Sürdürülebilir Kimyasal Süreçler” isimli sempozyum gerçekleştirildi.
Uşak Üniversitesi'nde “Sürdürülebilir Kimyasal Süreçler” Sempozyumu

Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen sempozyuma, Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Karahan, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Menderes Levent, sempozyumu düzenleyen Kimya Mühendisliği Bölümü öğretim elemanı Arş. Gör. Dr. Emre Kılıç, University Of Warwick Öğretim Üyesi Dr. Volkan Değirmenci ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Yılmaz ile Uşak Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü akademisyenleri, diğer bölümlerden öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Sempozyumda ayrıca İngiltere University of Warwick ve diğer üniversitelerden davetli konuşmacılar yer aldı.

Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş sempozyumun açılış konuşmasında uluslararası etkinliklerin önemine değinerek Uşak Üniversitesi olarak bu tür etkinlikler sayesinde Uşak’ın tanıtımına da katkı sunduklarını ifade etti. Uluslararası sempozyum, konferans vb. bilimsel çalışmalarla bilim insanlarımızın meslektaşlarıyla karşılıklı diyalog geliştirdiğini ve daha sonraki süreçlerde birlikte proje yapmalarına imkan sağladığını belirten Prof. Dr. Ekrem Savaş “Bugün “Sürdürülebilir Kimyasal Süreçler” adlı sempozyuma ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluyuz. Özellikle genç akademisyenlerimizin bugün gerçekleştirilecek sunumlardan faydalanacağına inanıyorum. Bu tür bilisel faaliyetler öğrencilerimizin ufuklarını açmaktadır. Öğrencilerimiz burada tanıştıkları uluslararası bilim insanlarıyla, Erasmus ve benzeri programlarla yurtdışına çıktıklarında iletişime geçerek eğitim alabilirler. Bilimsel etkinlikler ufkumuzu genişletmek ve rekabetçi dünyada potansiyellerimizi yükseltmek amacı ile fikir, bilgi ve deneyim alışverişinde fırsatlar sunar. Sempozyumumuzda dünyanın farklı yerlerinden gelen birçok seçkin bilim adamı ve birçok yüksek lisans öğrencisi yer alıyor. Tüm katılımcılara hoş geldiniz diyor, yapacakları değerli sunumları için teşekkür ediyorum.”dedi.

“Sürdürülebilir Kimyasal Süreçler” adlı sempozyumun düzenleyicisi Dr. Emre Kılıç ise sempozyumun, akademik ve endüstri alanındaki bilim insanlarını ve mühendisleri bir araya getirerek, güncel araştırmaları ve temel gelişmelerden sürdürülebilir kimyasal süreçler üzerine uygulamaları tartışmayı, paylaşmayı ve teşvik etmeyi amaçladığını belirtti. Günümüzde enerji, çevre ve sürdürülebilir kalkınma konusundaki toplumsal kaygıların merkezinde ‘kataliz’in  yer aldığına değinen Dr. Emre Kılıç bu zorlukların üstesinden gelmek için, moleküllerden malzeme ve proseslere kadar disiplinler arası bir yaklaşımın gerektiğine dikkat çekerek “Sürdürülebilir Kimyasal Süreçler sempozyumunda, bu alandaki son araştırma konularını tartışmak, yukarıda bahsedilen toplumsal zorluklarla mücadele etmek, fikirlerimizi paylaşmak ve bilgi değişimini teşvik etmek istiyoruz. Sempozyumun gerçekleşmesinde desteklerini esirgemeyen Prof. Dr. Ekrem Savaş başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim.”dedi.

Açılış konuşmalarının ardından; Dr. Volkan Değirmenci (University of Warwick, School of Engineering) “Biomass conversion on heterogeneous catalysis; mechanistic aspects”, Dr. A. Can Kızılkaya (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Kimya Mühendisliği Bölümü) “A molecular perspective on Fischer-Tropsch Synthesis via interdisciplinary research”, Dr. Emre Kılıç (Uşak Üniversitesi, Kimya Mühendisliği Bölümü) “Hydrolysis of cellulose on alumina silicate type heterogeneous catalysts”, Ryan Ooozerally (University of Warwick, School of Engineering) “Metal organic framework for biomass conversion”, Prof. Dr. Selahattin Yılmaz (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Kimya Mühendisliği Bölümü) “Future prospects and research trends in biomass conversion”, Dr. Başar Çağlar (Yaşar Üniversitesi, Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü) “Biomass conversion: from fundamentals to lab scale”, Dr. Meral Dükkancı (Ege Üniversitesi, Kimya Mühendisliği Bölümü) “Degradation of organic pollutants dissolved in water by Advanced Oxidation Processes” ve Özgün Deliismail (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Kimya Mühendisliği Bölümü) “Biofuels from microalgae over solid catalysts” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi.