Üniversiteye Girişte Yeni Sistemin Ayrıntıları

Üniversiteye giriş sistemi değişmesi ile YGS-LYS sınavları artık uygulanmayacak.
Üniversiteye Girişte Yeni Sistemin Ayrıntıları

Adaylar daha önce ilk aşama sınavı olan YGS'ye Mart ayında, ikinci aşama sınavı olan LYS'ye ise Haziran ayında giriyordu. 5 ayrı oturumda yapılan LYS sınavlarından sonra ise okul tercihleri yapılıyordu. İşte bu sistem artık tarihe karıştı.

Yeni Sistemin Ayrıntıları

Getirilen yeni sınav sisteminde ise adaylar iki aşama sınava da Haziran ayında aynı gün girecekler. Cumartesi sabah TYT oturumuna giren öğrenciler, aynı gün öğleden sonra ise YKS sınavına girecek. Pazar sabah ise yabancı dil sınavı yapılacak. En büyük yeniliklerden biri de ilk aşama sınavı olan TYT sınav sonucunun 2 yıl geçerliliğini koruması. Aldıkları puan ile tercih yapmayan adaylar puanı ile bir sonraki sene tercih yapabilecek. Ancak bunun için adayların 200'den fazla puan alması gerekiyor. Diğer sene girilen sınavda alınan puan daha yüksekse aday onu da kullanabilecek.

TYT sınavında Türkçe-1 ve Matematik-1 derslerinden 40'ar soru olmam üzere 80 soru çıkacak. Eski sistemde olduğu gibi fen ve sosyal bilimler ilk aşamada sorulmayacak. Bu sınavdan 150 barajını geçen adaylar önlisans, 180 barajını geçen adaylar ise lisans tercihi yapabilecek.

YKS Sınavı

İkinci aşama sınavı ise YKS adıyla yapılacak. Bir Haziran Cumartesi günü öğleden sonra yapılacak sınavda Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Matematik derslerinden 40'ar soru sorulacak