Üniversitelerde ikinci eğitim neden kapatıldı iptal edildi okuyan öğrenciler ne olacak birinci öğretime geçiş olur mu?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar yapmış olduğu son dakika açıklaması ile devlet üniversitelerinde ikinci öğretimi kaldırdıklarını duyurdu. Okuyan öğrenciler ne olacak, birinci öğretime geçiş yapılacak mı?
Üniversitelerde ikinci eğitim neden kapatıldı iptal edildi okuyan öğrenciler ne olacak birinci öğretime geçiş olur mu?

Üniversitelerde ikinci eğitim neden kapatıldı iptal edildi okuyan öğrenciler ne olacak birinci öğretime geçiş olur mu? Türkiye'de özellikle de çalışan kişilerin tercih etmiş oldukları ikinci öğretim üniversite kayıtlarının alınan kararla artık yapılmayacağı açıklandı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar yapmış olduğu açıklama ile devlet üniversitelerinde artık ikinci öğretim programlarının kapatıldığını duyurdu.

ÜNİVERSİTELERDE İKİNCİ ÖĞRETİM NEDEN KAPATILDI, İPTAL EDİLDİ?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar yapmış olduğu açıklamasında "Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik belki de en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur. Vakıf üniversitelerinde, devlette olduğu gibi, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir. Vakıf üniversitelerimizin de gelecek yıla yönelik planlamalarını buna göre yapmalarını bekliyoruz." diyerek ikinci öğretimi iptal ettiklerini duyurdu. İptal gerekçesi ise istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlar açmak olarak gösterildi.

İKİNCİ ÖĞRETİMDE OKUYAN ÖĞRENCİLER NE OLACAK, BİRİNCİ ÖĞRETİME GEÇİŞ HAKKI VERİLECEK Mİ?

İptal kararının detayları henüz açıklanmazken kararın mevcut öğrencileri etkilemeyeceği, bu öğrencilerin öğrenimlerine devam edecekleri, ancak bu bölümlere yeni kayıt kabul edilmeyeceği belirtildi. Konu hakkında YÖK tarafından yapılacak olan açıklamalar takip edilecek.

Kaynak:Haber Kaynağı