Üniversitelerde Hazırlık Eğitimi Nedir?

Üniversite bölümünü kazandıktan sonra hazırlık eğitimi kaydı söz konusu olabiliyor.
Üniversitelerde Hazırlık Eğitimi Nedir?

Bu durumda üniversitelerde hazırlık eğitimi nedir sorusunu sorabilirsiniz.

Bölüme Hazırlık

Bazı bölümler için hazırlık eğitiminin bölüme olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle meslek lisesinden kazanılan bölümlere, Anadolu lisesinden kayıt yaptıran öğrenciler için mesleğe hazırlık olması açısından, hazırlık eğitimi zorunlu kılınmaktadır. Üniversitelerde hazırlık eğitimi nedir sorusu, bölüme hazırlık için okuyacağınız hazırlık eğitiminde mesleğe hazırlık olarak açıklanabilir. Matematik bilgisinin geliştirilmesi bu noktada oldukça önemlidir. Eğer mesleki hazırlık olan bir bölüm tercih ettiyseniz zorunlu olarak hazırlık okumanız gerektiğini bilmelisiniz.

  • Zorunlu Hazırlık: Kişinin bölümün 1.sınıfına geçmesi için öncesinde okuması gereken 1 sene. Kişinin 4 yıllık kazanmış olduğu bölümün bu eğitimle birlikte 5 yıl olması söz konusudur. Zorunlu hazırlık tamamlanmadan, diğer bölüme geçmek mümkün olmayacaktır.

Yabancı Dil Hazırlık

Üniversitede ilk yıl yer alacağınız yabancı dil hazırlığı da olabilir. Tamamen bölümden uzak 1 yıl geçirirsiniz. Bölüme dair herhangi bir ders ya da hoca görmezsiniz. Yabancı dil hazırlığının zorunlu olduğu ya da isteğe bağlı olduğu iki durum yer almaktadır.

  • İsteğe Bağlı Hazırlık: Hazırlık eğitiminin olduğu bazı üniversitelerde, bazı bölümler için hazırlık zorunlu değildir. Yani dilerseniz sınava tabi tutulmadan, hazırlık okumak istemiyorum diyebilirsiniz. Bu sayede hazırlık eğitimini es geçmiş olursunuz.
  • Zorunlu Hazırlık: İngilizce eğitiminin zorunlu olduğu bölümlerde, hazırlık eğitimi de zorunludur. Bu durumda kişinin ya sınava girerek geçerli puanı alarak hazırlık eğitiminden muaf olması ya da direkt olarak 1 yıl boyunca hazırlık eğitimi alarak, başarı ile sonuçlandırması gerekecek.

İngilizce hazırlık okumak istiyorum diyen kişiler, isteğe bağlı da seçim şansını kullanabilir. Bu durumda direkt hazırlık eğitiminin okunması sağlanacaktır.