Ücretli öğretmenlik başvurusu 2023 ne zaman ve nasıl yapılacak?

Türkiye’de ücretli öğretmenlik yapmak isteyenler başvurulara dair araştırmalara başladılar. 2023 ücretli öğretmenlik başvuruları başladı mı? Ücretli öğretmenlik başvuruları nasıl yapılır?
Ücretli öğretmenlik başvurusu 2023 ne zaman ve nasıl yapılacak?

Türkiye’de her yıl öğretmen atamaları yapılsa da ihtiyacı karşılamada eksik kalınıyor. Milli Eğitim Bakanlığı da bu boşluğu ücretli öğretmenler ile kapatıyor. Uzun yıllardır devam eden bu uygulama ile beraber ücretli öğretmenler sadece ek ders ücreti karşılığında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda öğretmenlik yapıyorlar.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı her yıl öğretmenlere yönelik planlama yapıyor. Ancak bu planlamada mevcut öğretmen kadrosu yeterli gelmiyor. Özellikle illerde ücra kesimlerde kalan yerlerde öğretmen bulmak zaman zaman zor oluyor. Öğretmen eksiklikleri de ücretli öğretmen mekanizması ile karşılanıyor. Yaptıkları iş açısından normal öğretmenden farklı olmayan ücretli öğretmenler aldıkları maaş ve sosyal haklar açısından bazı farklara maruz kalıyorlar. Ücretli öğretmenler kaç derse girerlerse o derslerin karşılığı olarak ek ders ücreti alıyorlar. Bir başka sabit maaşa da sahip olmuyorlar. Ayrıca sigortaları da çalıştıkları güne göre yatıyor ve tam sigorta sahibi olamıyorlar.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURULARI BAŞLADI MI?

Ücretli öğretmenlik için standart bir başvuru dönemi bulunmuyor. Her ilçede Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmen eksikliğine göre ücretli öğretmen alımı yapıyor. 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı için başvurular bazı ilçelerde yapılmaya başlanırken bazı ilçelerde bu başvuru tarihleri belirlenmedi. Başvuru tarihleri için ilçe milli eğitim müdürlüklerinden bilgi alınabilir.

BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

Ücretli öğretmenlik başvuruları e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Ancak sadece bu yeterli olmamaktadır. E-devlet başvurusu yapanların ilçe milli eğitim müdürlüklerinden de onay almaları gerekiyor. Sonrasında ise öğretmen açığına göre ücretli öğretmen alımı yapılıyor. Ücretli öğretmen alımı yapıldığında görevlendirilen kişiden gerekli belgeler talep ediliyor ve giriş işlemleri yapılarak işe başlamaları sağlanıyor.