Tüm Dünyada Örnek Gösterilen Finlandiya Eğitim Sistemi

Ülkemizde eğitim sistemine ilişkin ne zaman bir tartışma yaşansa, Finlandiya eğitim sistemi örnek gösterilir. Sadece Türkiye'de değil dünyada da durum böyledir.
Tüm Dünyada Örnek Gösterilen Finlandiya Eğitim Sistemi

Pek çok ülke Finlandiya'yı örnek alır. Peki orada uygulanan eğitim sistemi nasıl?

  • Bu eğitim sisteminde öğrencilerin okul saatleri oldukça kısa, üstelik eğitim masrafları da düşük. Bununla ters orantılı olarak ise akademik başarısı yüksek bir eğitim sunuyorlar.
  • Çocukların zorunlu eğitime başlama yaşı 7 olduğu ülkede çocuklar okula kendisi yürüyerek ya da bisikletle gidiyor. Böylece çocukların bağımsız yetişmesini istiyorlar. Öğretmenlerin ödev vermediği, ebeveynlerin "kalk ders çalış" demediği, çocukların istediğini yaptığı bir hayatı var.
  • Okul müfredatı ise oldukça basit ve genel kurallar üzerine kurulu. Öğrenciler ve öğretmenler ilgi alanına göre bu müfredatı daha da genişletebiliyorlar.
  • Fin eğitim sisteminin ilk 6 yılı boyunca hiç sınav yapılmıyor. Çocuklar 16 yaşına geldiğinde ise ülke genelinde bir ortak sınava giriyorlar.
  • Okullarda günlük 4 saat eğitim veriliyor, 75 dk. teneffüs ve haftada iki saat de meslek gelişimlerine ayrılıyor. Türkiye’de ise haftada 5 gün eğitim veriliyor ve günlük teneffüs 45 dk. sürüyor.
  • Finlandiya’da öğretmenlik toplumda çok saygı gören bir meslek. Çünkü öğretmenler master yapan kişiler içinden ve toplumun en başarılı yüzde 10’u arasından seçiliyor. Öğretmenlerin çalışma şartları ve maddi imkanları ise oldukça yüksek.