TEOG Gitti Yeni Sistem Ne Olacak?

Yeni gelecek olan liseye giriş sınavı olan MİS, yani Milli İzleme Sınavı birçok soruyu da beraberinde getirdi.  Yeni sistemin uygulanmasıyla ilgili sorun olup olmadığına deneme sınavlarıyla karar verilecek.
TEOG Gitti Yeni Sistem Ne Olacak?

24 İlde Denenme Yapılacak

 MİS sisteminin nasıl olacağının önceden bilinmesi için 24 ilde denemesinin gerçekleştirileceği talimatı verildi. 5. sınıflarda yapılacak deneme sınavları Kayseri, Trabzon ve Gaziantep gibi çok sayıda ilde gerçekleştirilecek. Bu uygulama Ölçme Değerlendirme Uygulamalarını İzleme, Araştırma ve Geliştirme Projesi doğrultusunda yapılacak. Aralık ayı içerisinde 5. sınıflarda olması planlanıyor. Ayrıca açık uçlu soruların olması da sınava olan merakın daha da artmasına neden oldu. Sınavda çıkacak dersler Türkçe, matematik ve fen bilimleri olacak.

Hangi Konular Var?

Denemesi yapılacak olan Milli İzleme Sınavı 5. sınıf için çıkması planlanan konular Milli Mücadele ve Atatürk, Çocuk Dünyası, Erdemler, Bilim ve Teknoloji, Doğal Sayılar, Doğal Sayılarda İşlemler, Kesirler, Kesirlerde İşlemler olarak belirlendi. Yani Türkçe ve matematik iki dersten konular deneme sınavına tabi tutulacak. Soru dağılımı açısından da matematikte 5 basamaklı sayılarla toplama ve çıkarma, 9 basamaklı sayıların okunup yazılması, 2 basamaklı bir sayıya bölme, konuları ağırlıklı olacak.

Açık Uçlu Soru Sorular Nasıl Değerlendirilecek?

 Yeni sistem sınavda akıllarda soru işareti bırakan diğer bir konu da açık uçlu soruların nasıl değerlendirileceği… MİS’ te açık uçlu sorular kısa cevaplı sorular olacağından ve de kodlama ile yanıtlanacağından optik okuyucu da buna göre ayarlanacak.