Sözel Derslere Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ders çalışırken bunun hangi ders olduğu başarılı sonuçlar almak açısından son derece önemlidir.  Çünkü bir dersi hep aynı yöntemle çalışmak beraberinde verimsizliği de getirecektir.
Sözel Derslere Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Örneğin fizik, kimya gibi derslerde anlatım ve okumadan ziyade uygulama öne çıkar. Sözel derslerde başarılı olmak için daha farklı yöntemler uygulanmalıdır.

Derste Kendi Cümlelerinizle Not Alın

Bazı öğrenciler dersi dinlerken söylenenleri olduğu gibi geçirerek ezberleme peşindedir. Ancak söylenenleri kendi cümlelerinizle yorumlayarak not almak hem daha iyi anlamanızı hem de kalıcılığın fazla olmasını sağlar.

Araştırarak Öğrenin

Sözel derslerde başarılı olma yolları açısından belki de en önemli bölüm bu kısımdır.  Bir konuya çalışırken anlatılan konunun neden ve nasıllarına bakın. Bu şekilde yorumlama gücünüzü de geliştirebilir ve akılda kalıcılığı sağlayabilirsiniz.

Anlatarak Çalışın

Konu uzunluğu fark etmeksizin sözel dersleri çalışırken sesli olarak anlatın. Düşünürken yine konuların akılda kalma olasılığı artacaktır. Ayrıca sesli çalışmak daha zevkli olacaktır. Sıkıcı görünen konularda bunu daha fazla yapabilirsiniz.

Kodlamalardan Yararlanın

Tarih derslerinde sıkça kullanılan bu yöntem birçok önemli olayın akılda daha kolay kalmasını sağlayabilir. Örneğin Osmanlı tarihi padişahlarının isimlerinin baş harflerini birleştirerek anlamlı kelimeler çıkarabilirsiniz. Çalışılan konuya göre bu değişebilir.

Zamana Yayarak Çalışma Yapın

Sözel derslerde başarılı olmak için kısıtlı bir zamana bir sürü konu sıkıştırmak yerine geniş zamanda konuları azar azar ve sindirerek çalışın.