POMEM Başvuruları

Polislik Eğitim Merkezi(POMEM) tarafından belli dönemler itibariyle önlisans ve lisans mezunlarından polis adayı temin edilmektedir. Buna göre adayların polislik başvuruları için belirtilen tarih aralığında gerekli işlemleri tamamlamaları gerekir.
POMEM Başvuruları

Polislik başvurusu için ilk aşama başvuru ücretini yatırmaktır. Yatırılacak olan ücret dönemler itibariyle farklılık göstermektedir. 2017 yılı için belirlenen ücret minimum düzeylerde olmakla birlikte sınava başvurabilmek için Kamu Personeli Seçme Sınavı puanına sahip olma şartı bulunmaktadır. Buna göre KPSS’den 60 puan alan adaylar sınava başvuru yapabilir. Bunun yanı sıra erkek ve kadın adaylar için verilen kontenjanlar birbirinden ayrı olmakla birlikte her aday için boy ve kilo şartı bulunmaktadır. Boy sınırı erkekler için daha uzunken kadınlar için sınır biraz daha düşük olmaktadır.

Polislik Başvurusu

Polis olmak için başvurudan sonraki ilk etap spor mülakatı olmaktadır. Yapılacak olan bu spor içerisinde çeşitli parkurlar bulunmakta ve belli bir süre içerisinde bu parkurların tamamlanması istenmektedir. Adayların bu sporu en yüksek puanı alacak şekilde tamamlamaları gerekir. Böylelikle polis olmaya bir adım daha yaklaşılır. Spor mülakatının ardından adaylar sözlü mülakata tabi tutulur. Tüm bu aşamaları başarı ile tamamlayan adaylar polislik eğitimine katılmaya hak kazanır.

Polislik için eğitim süresi içinde bulunulan döneme göre değişkenlik gösterebilir. Eğitim süresi içerisinde de adaylar çeşitli testlere ve eğitimlere tabi tutularak başarılı bir polis olmaları için çaba gösterilir.