Okul Başarısında Kilit Rol; Sorumluluk Bilinci

Çocukların sorumluluk bilinci ile hareket etmesi ve hayatına yön vermesi her anne babanın arzusudur. Ancak bazen çocukların bu konuda yeterince istekli olmadığı görülür.
Okul Başarısında Kilit Rol; Sorumluluk Bilinci

Peki çocuklara sorumluluk duygusu nasıl kazandırılır?

Zaman Ayırın

Çocukların bir anda sorumluluk sahibi olması beklenemez. Çocuğun yaşı, cinsiyeti, karakteri gibi özellikler onun sorumluluk sahibi olma sürecini belirler. Çocuklara yavaş yavaş sorumluluk bilinci kazandırılmalıdır. Bebeklik döneminden başlayarak, çocukluk çağına kadar çocuğa uygun sorumluluklar verilmelidir.

Küçük Yaşta Eğitim

Özellikle çocuklara erken yaşta kazandırılan bilinç çok daha kalıcı olacaktır. mesela çocuğunuz sofra kurarken yardım etmeli, odasını toplamalı, ayakkabısını kendi bağlamalı. Anne babalar bu tür sorumlulukları küçük yaştan itibaren vermelidir.

Çocukların asıl sorumluluk aldığını hissettiği yer olan okul hayatında, daha önce sorumluluk alan çocuklar daha başarılı olacak ve kolay adapte olacaktır. Çünkü farklı bir dünya olan okula uyum çocuklar için zor bir süreçtir. Daha önce sorumluluk almayan çocuk, akranlarından geriden gelecek ve bu durum iş hayatına kadar devam edecektir. iş planı yapmak, zamanı doğru kullanmak, öncelikleri belirlemek sorumluluk ister. Çocukta sorumluluk bilinci varsa bu süreçte zorlanmayacaktır.

Neden Sorumluluk Kazandırılmalı?

Sorumluluk sahibi çocuklar için sorumluluk alanlarındaki işler bir yük değil görev olacaktır. yani çocuklar ödev yaparken, ders çalışırken sıkılarak değil severek yapacaktır. Ödev yaparken anne babadan yardım beklemezler. Hatta çözemedikleri problemlerde bile kendi motivasyonlarını sağlarlar.